قانون جذب

قانون جذب در آیات و روایات

ريشه قانون جذب در قرآن هم يافت مي شوند به شرط اينكه با ديد موافق بودن به قوانين آفرينش بنگريد و به قوانين الهي احترام بگذاريد. يكي از آيات توحيدي و كليدي قانون جذب در قرآن آيه 186 سوره بقره است كه اصل قانون جذب را به اثبات مي رساند.

jazb_0.jpgاین آیه و روایاتی همچون روایت اذا دعوت فظن ان حاجتک بالباب؛ هنگامی که خدا را می‏خوانی چنان بیندیش که دعایت برآورده شده و خواسته‏ات آماده است» در باب درخواست از خداوند وارد شده و از دعاکننده می‌خواهد هنگام درخواست از خدا چنان بیندیشد که دعایش مستجاب است.

ادعاهای قانون جذب

آیا ادعاهای قانون جذب پیرامون تاثیرگذاری ذهن واقعیت دارد؟

jazb.jpgبا بررسی قانون جذب،مشاهده می‌شود که یکسری از مطالب آن درست و مطابق با آموزه‌های دینی می‌باشد؛ اما مهمترین ادعای قانون جذب که همان «قدرت خداگونه ذهن» یا همان « تجسم» است، نه تنها با آموزه‌های دینی سازگاری ندارد، بلکه به دور از واقعیت می‌باشد و چنین ادعایی با دلایل علمی قابل اثبات نمی‌باشد.

انتشار اولین کتاب نقد دینی قانون جذب

اولین کتاب نقد دینی و اسلامی قانون جذب توسط نهاد رهبری در دانشگاه‌ها (نشر معارف) و با قلم حمزه شریفی دوست از چاپ خارج شد.

قانون جذب و کلام امام علی(ع)

آیا قانون جذب غیر از کلام امام علی (ع) می باشد که می فرمایند: كه هركس به دنبال هرچه كه باشد به همه يا بخشي از آن ميرسد.

نکته‌ای که باید هنگام بررسی قانون جذب، به آن توجه شود تفکیک میان درستی‌های این قانون که در کلام معصومین علیهم السلام نیز به آن اشاره شده است و ادعاهای غیرقابل اثبات آن می‌باشد. بی‌تردید این قانون همانند تمام ایده‌های علمی دارای یکسری نکات درست و صحیح می‌باشد که حتی در آموزه‌های ما نیز به اشاره شده و بطلان آن بدین معنا نیست که به طور کل تمام ادعاهای آن باطل است.

ابطال ناپذیری قانون جذب

آیا امکان آزمایش قانون جذب و ابطال آن به لحاظ تجربی وجود دارد یا خیر؟ راه ابطال این قانون چه می‌باشد؟

jazb_0.jpgدر فرضیة راز، از آن رو که زمانی برای تحقق رویاها مشخص نشده، هیچ‌‌گاه نمی‌توان این فرضیة را ابطال کرد، زیرا تا آخرین لحظة عمر، یک نفر باید منتظر باشد شاید روز بعد، روز رسیدن به آرزویش باشد. بنابراین هنگامی می‌توان این فرضیه را ابطال کرد که یک نفر با اندیشه و احساس مثبت نسبت به آرزویش، ناکام بمیرد.