راه و بي راهه (1) ـ تحليلي بر عرفان هاي نوظهور

h87wff2n.gif
مقدمه
آنچه پيش رو داريد، گامي است هر چند مختصر در راستاي آشنايي با عرفان هاي نوظهور که توسط فرهيخته حوزه و دانشگاه حجت الاسلام حمزه شريفي دوست (زيد عزّه) تهيه و تدوين شده است.
بر آنيم با توفيق خداوند، به تدريج ادامه اين مجموعه را تقديم شما خوبان كنيم. پيشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شايسته و پربارِ مجموعه هايى از اين دست خواهد بود.

تفاوت روزه با ریاضت های غیردینی

آيا روزه نوعى رياضت نيست؟ اگر چنين است تفاوت آن با رياضت هاى غيردينى در چيست؟

RuzeVaRiazat.jpg«رياضت» در لغت چند معنا دارد:
1. تحمل رنج و تعب براى تهذيب نفس و تربيت خود يا ديگرى.
2. تمرين و ممارست.
3. كوشش و سعى.
4. گوشه نشينى توأم با عبادت و كفّ نفس[1].
در اصطلاح؛ يعنى، تحمل رنج و مشقت و از نظر جسمانى خود را در محدوديت قرار دادن و در قبال آن به يك توانمندى هاى روحى رسيدن.
انواع رياضت
از يك چشم انداز مى توان رياضت را به دو نوع تقسيم كرد:
1. رياضت به صورت مطلق؛ قطع نظر از آموزه هاى دينى.

فرضيه جذب و آیات قرآن

آيا فرضيه جذب با اسلام مطابقت دارد؟ و فرضيه‌اي است درست؟

jazb_1.jpg
يكي از فرضيه‌هايي كه در مورد قدرت ذهن در بعضي از معنويت‌هاي نوظهور ارائه مي‌شود؛ فرضيه جذب مي‌باشد، تعريف‌هاي متفاوتي از آن شده است كه به عنوان نمونه گفته شده است: هر چيز را در ذهنت مجسم كني، آن را در دست‌هايت خواهي داشت.

کتاب قدرت دعا اثر خانم كاترين پاندر

آیا شما كتاب قدرت دعا اثر خانم كاترين پاندر را تأييد مي‏كنيد؟ دعا در اين كتاب چه مفهومي دارد؟

katrin-pander.jpg
يكي از ويژگي هاي جنبش هاي معنوي نوپديد فروكاهش كردن مفاهيم متعالي معنوي مي باشد كه از حقيقت معناي خود تهي مي شود يكي از اين مفاهيم معنوي بحث دعا مي باشد كه خانم كاترين پاندر با اختصاص دو جلد كتاب با عنوان « قدرت دعا » رويكردي پوزيتيويستي و اومانيستي به معنويت دارد

فال و طالع بینی

جواني هستم 22 ساله براي اجاره مغازه خواستم اقدام كنم اما به من پيشنهاد فال شد خانمي كه فال ميگرفت مشخصات من و صاحب مغازه را داد از روي فال و گفت از اين كار دوري كن كه درفال اينچنين امده است اما من به اينده اين مغازه اميدوارم بنظر شما بايد چه كاري انجام دهم.لطفا در مورد فال تو ضيح بدين.آیا فال گرفتن حرام است؟

tale.jpg
در پاسخ به مطالب زير توجه كنيد :
الف. طالع بيني، كف بيني، رمالي، اگر چه ممكن است از علوم غريبه باشد و برخي از اشخاص اين علم را داشته باشند ولي چند مطلب در اين زمينه قابل اشاره است: