یوگا و شیطان پرستی

سلام حكم ورزش يوگا چيست؟ آيا حركات آن شيطان پرستي است؟

yoga_0.jpgورزش يوگااز نظر شرعي مورد تاييد نيست ولي چنانچه همراه آن گناهي صورت نگيرد و مفسده اي هم نداشته باشد اشكال ندارد.

در واقع، تكنيك هاي جسمي يوگا به خودي خود خلاف شرع نيست؛ اما بعضي از مباني و ريشه هاي عقيدتي يوگا كه در بين يوگي هاي هند وجود دارد، مانند تقدس شيوا و كالي و اذكاري كه جهت تقرب به اين خدايان در هند بين يوگي ها متداول است، با مباني اسلامي قابل جمع نيست و ناسازگار است و حتي شرك محسوب ميشود. همچنین، بعضي رياضت ها و حبس هاي سفارش شده در يوگا، مخالف بعضي مباني اسلامي است. اسلام رهبانيت را نفي كرده است و اگر اين مراقبت ها، باعث شود انسان از سير عادي و طبيعي زندگي خارج شده و گوشه گير شود تا به قدرت و مقام معنوي برسد، خلاف دستورات اجتماعي اسلام است. در اسلام زندگي با مردم و جامعه و رسيدن به قرب خدا از كانال زندگي با خانواده و مردم توصيه شده است و هر گونه كار افراطي در اسلام مذمت شده است.
پیرامون حرکات یوگا و تشابه آن با شیطان پرستی نیز باید گفت، كالي خدايي است كه نماد شرارت و هلاكت است كه جايگاهي خاصي در يوگا دارد و چنين نگاهي به كالي، با نگاه شيطان پرستان به شيطان يكي است. البته منظور اين نيست كه يوگي‌ها شيطان پرستند اما نگرش هر دو به يك قطب شر كه در عرض خدا عرض اندام مي كند مشترك است.

Tags:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.