کارما، اختیار بی اختیاری

بر باور کارما چه اشکالی وارد است که برخی از متدینین آن را رد می‌کنند؟

با سلام و تحیت
کارما چون به انحصار جزا و پاداش در این دنیا دلالت می‌کند لذا با باور معاد در تضاد است. از سوی دیگر برای تکمیل این نظام باید تناسخ نیز ترسیم شود که محال عقلانی بودن برای حکمایی چون ملاصدرا و بوعلی سینا به اثبات رسیده است.
«ماکس وبر»، اندیشمند و جامعه شناس، در تحلیلی که از آیین هندو و بودا دارد به این واقعیت اشاره مي‌کند که مهم‏ترین عامل به وجود آمدن نظام‌هاي طبقاتی و کاستیدر جوامعِ معتقد به کارما همین قانون مي‌باشد. به نظر وی کارما دنیا را به عالمی تبدیل مي‌کند که از جهت عقلی و اخلاقی نظامی جبری و ضروری است. کارما به انسان‏ها مي‌گوید بودنِ شما در طبقه محرومین و بیچارگان نتیجه اعمال گذشته شماست و شما را از آن گریزی نیست. اشرافیان نیز حاصل کارماهای خود را درو مي‌کنند پس هر کسی باید در طبقه خود همچنان باقی بماند.(مرادی، کتاب نقد، شماره 45، 249-250)کارما باعث می شود انسان با اختیار خود، آتش به خرمن اختیار انسانی اش بزند.

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

اینکه موضوع منطقی با دین مشکل

اینکه موضوع منطقی با دین مشکل داره شاید نشون میده که دین غیر منطقیه. البته از اونجایی که سرکوب دیدگاه مخالف از ویژگی های دیندارانه نمیشه انتظار داشت که نظرمو منتشر کنید.

حقیقت و منطق

مطمئن باش هیچ موضوع منتطقی ای نمی توانید پیدا کنید که دین با آن مخالفت کرده باشد. دین اصل منطق و حق است و کلام خداست.
مواردی هم که دین منع کرده و ما منطقی برایش نداریم (که من سراغ ندارم ولی شاید باشد) علتش آن است که ما هنوز به آن علم نرسیده ایم. مانند خیلی از موضوعات که بعد از 1400 سال تازه علم از برخی آنها پرده برداشته است. و کافی است یک سرچی در اینترنت بزنی.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.