کارایی قانون جذب

آيا قانون جاذبه كه چند سالي مطرح شده حقيقت داره وكارايي اون ثابت شده است يا نه؟

در پاسخ باید گفت که قانون جذب به صورتی که در فیلم راز ادعا شده و کسانی مانند والش و شاکتی گواین و جک کانفیلد ادعا کرده اند نه در علم روان شناسی جدید تایید می شود و نه برهان علمی و فلسفی بر آن اقامه شده و نه از دلایل نقلی (پشتوانه نقلی) برخوردار است.
در مورد قانون جذب توجه به سه نکته لازم است. در غیر اینصورت فهم درستی از قانون جذب نخواهید داشت.
1. در قانون جذب ادعا مي‌شود هر چه را تصوّر کنيد، چه مثبت و چه منفي؛ دقيقاً اتفاق مي‌افتد.
قانون جذب هم از سوی علّت و هم از طرف معلول دو ادّعا دارد که هر دو مخدوش است. مروّجان جذب نسبت علّی و معلولی بین تصوّرات ذهنی و اتفاقات زندگی انسان ها برقرار می‌کنند؛ به این معنا که با چنین گفته‌ای، به دو ادعا تن می‌دهند. اوّل این‌که هر چه در ذهن بگذرد، در عالم خارجِ از وجود انسان، تبدیل به پدیده می شود. دوم این‌که هر چه از امور مثبت و منفی در زندگی‌تان اتفاق افتاده باشد، حتماً درگذشته به آن تصویر پردازی ذهنی داده‏اید و پیش‌تر در عالم ذهن، آن را خلق کرده‌اید؛ به عبارت دیگر وقایع زندگی انسان معلول افکار انسانند (در ناحیه علت) و تصاویر ذهنی هم حتماً معلول خودش، یعنی پدیده‌های خارجی را خلق می‏کند(در ناحیه معلول). قانون جذب در هر دو مورد اثبات نشده است و نمی‌توان از آن دفاع کرد. ادّعای جذب در حوزة علت پذیرفتنی نیست؛ به این معنا که موارد فراوانی وجود دارد که افرادی به عمل تجسّم و تمرکز به صورت کامل پرداخته‏اند ولی پاسخ نگرفته‌اند. در ناحیة معلول هم مردود است؛ یعنی اتفاقات زیادی در زندگی انسان‌ها پیش می‌آید که پیش‌تر به چنین پدیده‌هایی فکر نکرده‌اند.
در مورد معلول، این رسوایی و نارسایی، نمود بیش‌تری دارد؛ یعنی در زندگی انسان، معلول‌های بی‌ارتباط با تجسّم پیدا می‌شوند. دانش¬آموزي را فرض کنيد که برای قبولي در امتحان تلاش مي¬کند و هيچ تجسّم، تصور و تفکري از قبولي خود (به عنوان يک برنامه) ندارد و پس از تلاش و جدّيت موفق مي¬شود. چرا مدّعيان قانون جذب، اين‌گونه موارد را در قانون جذب بررسي نمي¬کنند؟ در این موارد برنامۀ تجسّم وجود نداشته، ولی پدیده‏ای مثبت اتفاق افتاده که زاییدة عوامل خاص خود، یعنی تلاش و کوشش و برنامه‌ریزی دانش‌آموز است، بدون این‌که احساس نیاز به تجسّم باشد.
آيا واقعاً هر مشکلي که در زندگي انسان پيش بيايد حتماً پیش‌تر انسان تصويرسازي ذهني به آن مشکل داده است؟ آيا کسي که همسرش را در تصادف از دست داده، از قبل حتماً اين اتفاق را بارها تجسّم کرده است؟ آيا بیماری‌ها نیز در اثر تجسّم حالت مرض، اتفاق افتاده است؟ اگر زلزله‌ يا سيل اتفاق افتد و تعدادي جان خود را از دست دهند، آيا همه قربانیان قبلاً مرگ خود را در حالت زلزله يا سيل تجسّم کرده بودند؟ آيا بستگان آن‌ها اين گونه مرگ را در مورد زلزله زده‌ها تصوير کرده بودند؟
به‌راستی چرا برای موارد عادی زندگی روزمرّه نیازی به تجسّم نیست و بدون تمرکز ذهنی و بدون هیچ مشکلی انسان به انجام این امور اقدام می‌کند و عملی ذهنی به نام تصویر پردازی ذهنی اساساً کارایی ندارد و طرحش لزومی ندارد؟ مثلاً چرا براي نوشيدن آب، رفتن به محل کار، کار با اتومبيل، صحبت با ديگران و هزاران مورد ديگر که هر روز براي انسان¬ تکرار مي¬شود و همه جزء مطلوب¬هاي زندگي اوست، به تجسّم و تصوّر نيازي نيست؟

2. اگر کسی مرادش از قانون جذب این باشد که انسان بر هر هدفی که تمرکز عملی داشته باشد و با برنامه‏ریزی و پشتکار آن را تعقیب کند، آن را بدست می‏آورد، این گفته دو اشکال دارد: اول این که طبق این فرض، قانون جذب یافتۀ جدیدی نخواهد بود و برخلاف شعار رهبران جذب که این ایده را با شعارِ «پرده‏گشایی از یک راز» مطرح می‏کنند و مدعی کشف یک راز بزرگ هستند، قانون جذب با چنین تفسیری، راز جدیدی نیست و هر انسان عاقلی این مقدار از جذب را می‏داند. دوم این‏که عالم طبیعت محل تزاحم است و علل و اسباب در بسیاری از موارد یکدیگر را خنثی می‏کنند؛ به همین جهت این‏گونه نیست که انسان‏ها با تلاش به طور قطعی به هدف خود برسند. طبق این گفته، قانون جذب موضوع جدیدی نخواهد بود که نیاز به این‏همه گَردوخاک داشته باشد و بعلاوه رسیدن به هدف با چنین روشی قطعی و یقینی نیست. بنابراین مراد از قانون جذب در نگاه رهبران جذب، ادعای جدیدی است که ناظر به قوۀ تخیل و تجسم است.
3. افرادی که در کشور به متون قرانی و روایی مراجعه کرده و قانون جذب را اسلامی معرفی می کنند هیچ کدام تسلطی به علوم اسلامی نداشته و در حقیقت به دلایل متشابه استناد می کنند در حالی که هر کدام از این ادله، دلالت هایی دارند که علیه جذب است. دلایل ایشان به مفاهیم دینی مانند یقین، شکر، فال، تطیر، دعا هیچ کدام دلایل رسایی نیست.
توصیه می کنیم به مقاله ای که در سایت ما با عنوان قانون جذب در اسلام (نوشته یکی از متخصصین عرفان های نوظهور)وجود دارد مراجعه کنید. این مقاله درباه دلالت دلایل اسلامی است که رهبران قانون جذب در ایران مورد تمسک قرار داده اند.

----------------------------------------

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.