چگونگی پیدایش اکنکار

اکنکار چگونه و بر اساس چه ديدگاهي بوجود آمد؟

اکنکار از سري عرفان‌هاي آمريکايي است که در سال 1965 ميلادي توسط «پال توئيچل»بنيان نهاده شد. چگونگي و چرايي تأسيس اين شبه آيين را بيش از همه بايد در شخصيت مبدع اين شبه آيين جستجو کرد.
پال توئيچل که چگونگي تولد او سخت محل اشکال است زير دست نامادري سرخ پوست و سخت گير زندگي را آغاز کرد و در دوران کودکي و نوجواني به مشکلات رواني که حاصل رفتارهاي سخت گيرانه نامادري بود گرفتار شد. در همين دوران براي فرافکني مشکلات خود به برخي حالات عرفاني دست مي‌زده است. دوران جواني او نيز چنين بوده است.
خود او دوران جواني اش را دوران حاشيه نشيني که همراه با ديوانگي بوده نام نهاده است. در اين دوران او براي رهايي از کمند بيکاري به شغل‌هاي فراواني روي آورد. گرايش‌هاي فرافکني و شبه معنوي او باعث شد تا در جواني به کليساي خودشناسي «مونيسم مطلق» بپيوندد. پس از آن در زيرشاخه دنباله‌روي از خودشناسي عضويت يافت. آشنايي او با شخصيتي به نام سودارسينگ که بنيانگذار فرقه بود، وي را تحت تأثير قرار داد. پس از اين به گروه کيرپال سينق پيوست. وي علاوه بر شاگردي نزد کيرپال سينق، تحت تأثير ران هوبارد به جنبش علم شناسي ملحق شد و به مقام روشن نايل آمد. در ادامه پال توئيچل به سبب نزاعي که روي نسخه خطي کتابش با عنوان دندان‌ ببر، ميان او و فرقه «ساسانگ کيرپال سينق» پديد آمد، پيوندش را با آنها قطع کرد.
او متهم بود که از نوشته هاي اين فرقه نسخه برداري کرده است. سفر او به هندوستان و اقامت دو سالانه اش در يک آشرام موجبات آشنايي بيشترش با عرفان‌هاي شرقي شد. اين تجربه ها به همراه مطالعات گوناگون و سرسام آورش شرايط را براي ابداع او آماده ساخت. معشوقه دوم او گيل آخرين فرصت‌ها را براي بنيانگذاري‌اش آماده ساخت. اصرارهاي اين معشوقه روان شناس توانست وي را متقاعد کند که مانند کساني که از آنان پيروي مي‌کند خود آييني را بنا نهاد.
البته شرايط اجتماعي و سياسي غرب و دوري انسان مغرب زمين از معنويت اصيل ديني شرايط را براي ظهور تمامي جنبش‌هاي معنوي نوپديد آماده مي سازد و اکنکار نيز از اين قاعده مستثنا نيست. انسان مغرب زمين قرن نوزدهم و بيستم که تمامي فرصت‌هاي ديني خود را به باد داده بود، در پي کارکردهاي منحصر بفرد دين و آيين، به سراب معنويت هاي نوپديد پناه آورده است.

نوشته شده توسط: عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.