پیشگویی‌های معناگرا

آیا پیشگویی‌های سری پال توئیچل با معنویت و روح بزرگ او در ارتباط است؟

درباره پیشگویی‌های پال توئیچل برخی نکات باید روشن شود.
بیشترین پیشگویی‌های پال طی نوشته‌های او در روزنامه «کاندید پرس» صورت گرفته است. او در این ستون با عنوان «با خدا صحبت کرده‌ام» برخی مطالب پیشگویانه را ارائه نموده است. او هر چند تلاش داشت تا در مورد مسائل روشن و مهم که راه توجیه وجود ندارد پیشگویی نکند اما برخی اوقات برای عرض اندام به ناچار دست به پیشگویی‌هایی زد که به وقوع نپیوست:
استاد عزیز؛ اوضاع این سرزمین بسیار بد است و از شما می خواهم در مورد آینده سیاسی با خدا صحبت کنید. من این سوال را به عنوان خواننده وفادار روزنامه کاندید پرس می‌پرسم.
پاسخ توئیچل
جین عزیز من نمی‌خواهم در مورد وقایع مهم پیشگویی کنم، ولی شما مرا در نکته‌ای فنی گیر انداخته‌اید. امیدوارم به تمام سوالات کاندید پرس جواب داده باشم. برای رقبایم سال بدی را پیشگویی می‌کنم. جین دیکسون بیمار است و وضعیت مالی خوبی ندارد. جنگ ویتنام تا پایان سال 1968 زمانی که کبوترهای صلح طرفین به پشت میز مذاکره بیایند ادامه خواهد داشت. در سال 1968 جانسون و هامفری به رم و گاریس حمله می‌کنند و دوباره پیروز خواهند شد.(روزنامه کاندید پرس، دهم دسامبر 1967)
هیچ کدام از این اتفاقات و دیگر پیش گویی‌های او در این ستون به وقوع نپیوستند.
وی درباره پیشگویی پا را فراتر از این نهاد و کتابی با عنوان اک ویدیا دانش پیشگویی پیامبری نوشت. وی تلاش دارد در این کتاب علم پیشگویی را آموزش دهد. البته تا کنون هیچ کس با روش‌های او و سخنانش به پیش‌گویی دست نیافته است.
درباره معنویت‌گرایی او نیز سخنان فراوانی وجود دارد. اگر روح او آن طور که اکیست‌ها اعتقاد دارند متعالی شده بود باید می‌توانست بر اساس سنت ادعایی پیامبری‌اش مرگ خودش را پیش‌بینی کرده و پیامبر بعدی را معرفی نماید، اما در حالی که او برخلاف وعده پیشینش مدت پیامبری اش را 5 یا 10 سال دیگر تمدید کرده بود در راه سخنرانی کنفرانس اک درگذشت.
علاوه بر این در زندگی او نقاط منفی فراوانی از قبیل سرقت ادبی، مردم آزاری و روانی بودن وجود دارد که نمی توان به راحتی ادعاهایش را پذیرفت.
نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.