نشانه هاى عالمان وارسته

نشانه هاى عالمان وارسته :

و از براى فقه و عقل - يعنى آنان كه غايت تحصيل آن ها فقه در دين و ادارك حقايق است - نيز آثار و علائمى است كه عمده ی آن ها را بيان فرمودند.
يكى آن كه : به واسطه ی علم، در قلب آن ها حزن و اندوه و انكسار وارد شود و ناچار اين انكسار و حزن براى امور زائله دنيّه ی دنيويّه نيست ، بلكه از خوف مرجع و ترس از قصور (در) وظايف عبوديت است و اين انكسار و حزن علاوه بر آن كه خود قلب را نورانى مى كند و صفا مى دهد، مبداء اصلاح نفس و منشاء قيام به وظايف عبوديت و بندگى مى شود. و نور علم، آرام از دل صاحبش ببرد و دل او را به حق و دار كرامت آشنا كند، و از مناجات حق تعالى لذّت ها برد و شب ها را به بيدارى گذراند و قيام به وظيفه ی بندگى كند. چنان چه فرمايد : (( قد تحنك فى برنسه ، و قام اللّيل فى حندسه )) ؛ كه جمله ی اوّل چنين نمايد كه كنايه از لزوم عبادت باشد و ازعلائم اين عالم ربّانى آن است كه با آن كه كاملاً قيام به عبوديت كند باز ترس ناك باشد و نور علم او را هدايت كند به اين كه هر چه قيام به وظايف كنى باز قاصر و مقصرّى و از عهده ی شكر نعمت و حقيقت عبادت برنيايى . پس قلبش مملو از خشيت و خوف شود، و حق درباره ی آن ها فرموده است : « إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء » ( سوره ی فاطر، آيه ی 28 )
نور علم ، خشيت و حزن آور و صاحب آن با آن كه اقبال به شان خود در صلاح نفس دارد، از خوف مرجع آرام نگيرد و اصلاح خود را از خدا طلب كند و از اشتغال به غير حق بيم ناك باشد و از اهل زمان خود گريزان باشد، و بيم آن داشته باشد كه مبادا آن ها او را از طريق الى الله و سفر به عالم آخرت باز دارند، و دنيا و لذائد آن را به او جلوه دهند. پس حق تعالى چنين شخصى را تأييد فرمايد و اركان وجودش را محكم نمايد و امان به او در روز رستاخيز عنايت فرمايد. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حديث ، ص 323 و 324 )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.