نحوه مواجهه با مدعیان دروغین

در صورت مواجه با (مدعيان دروغين عرفان) چگونه بايد عمل نمود؟ (برخورد فني) و (رفتار صحيح) با اين افراد، چگونه بايد باشد؟

بي ترديد يكي از مهم ترين اصول مواجهه با جريان هاي انحرافي، در گام اول برخورد صحيح و عالمانه با اين جريانها مي باشد. بعضا، افرادي در مواجهه با پيروان اين جريان هاي نوظهور، ادعاهاي غلطي مطرح مي كنند كه باعث تقويت موضع آنها مي شود؛ لذا يكي از مهمترين اصول، علم و آگاهي كافي از جريان مورد نظر و مدعيات آنها مي باشد.

نكته ديگر در برخورد با اين جريانها، برخورد صحيح و ايجابي با پيروان عرفان هاي نوظهور مي باشد؛ چرا كه در بسياري از موارد پيروان اين جريانات به دليل عدم شناخت كافي از عرفان ناب اسلامي از يكسو و ادعاهاي به ظاهر قشنگ و البته دروغين اين جريان ها، به آنها پيوسته اند و لذا بايد در نحوه تعامل با پيروان آنها، طبق بيان قرآن كريم، از جدال احسن استفاده نمود تا باعث واكنش منفي از سوي پيروان اين جريان ها نباشد.
به طور كلي،در مواجهه با پيروان عرفان هاي نوظهور بايد يكسري اصول و ضوابط رعايت كرد و همچنين از يكسري فنون و روش هاي خاص بهره گرفت كه در ادامه به مهم ترين آنها به طور خلاصه وار اشاره خواهد شد. مطالعه كافي درباره جريان مورد نظر، عرضه معنويت اسلامي، بيان خطرات و آسيب هاي آن، اشراف كافي به موضوع و جريان مورد نظر، عدم بزرگ نمايي و يا كوچك نمايي بيجا، بيان محسنات جريان خاص در ابتدا و نقد آن در مرحله بعد، جدا كردن حساب پيروان يك مكتب عرفاني از خود آن مكتب، از مهمترين اصول لازم جهت نقد و مواجهه با جريان هاي عرفاني و پيروان آنها مي باشد.
همچنين لازم است هنگام مواجهه از فنون و روشي همچون استفاده از نقدهاي زيربنايي، دسته بندي پيروان اين جريانها، استفاده زياد از نقدهاي عقلاني استفاده شود
به منظور آشنايي بيشتر با نحوه مواجهه با جريان هاي نوظهور، به كتاب روش نقد نحله هاي انحرافي نوشته حمزه شريفي دوست مراجعه فرمائيد. ضمن آنكه مقالاتي پيرامون نحوه مواجهه امام رضا(ع) با جريان هاي كلامي عصر خويش در فضاي مجازي وجود دارد كه ما را به شيوه هاي صحيح مواجهه با پيروان ساير مكاتب رهنمون مي سازد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.