موعظتى براى عالمان دين

موعظتى براى عالمان دين

و ببايد دانست كه مشكل ترين امور و سخت ترين چيزها دين دارى در لباس اهل علم و زهد و تقوى است ، حفظ قلب نمودن است در اين طريقه . و از اين جهت است كه اگر كسى در اين طبقه به وظايف خود عمل كند و با اخلاص نيّت وارد اين مرحله شود و گليم خود را از آب بيرون كشد و پس از اصلاح خود به اصلاح ديگران پردازد و نگهدارى از ايتام آل رسول نمايد، چنين شخصى از زمره ی مقرّبين و سابقين به شمار آيد. چنان چه حضرت صادق عليه السّلام در خصوص چهار نفر حواريّين حضرت باقر عليه السّلام چنين تعبير فرمود. و در وسائل از رجال كشى، سند به ابى عبيده الحذا رساند قال : سمعت ابا عبدالله عليه السّلام يقول : زراره و محمّد بن مسلم و ابوبصير و بريد من الّذين قال الله تعالى : وَ السَّابِقوُنَ السَّابِقُون . اُولئِكَ المُقَرَّبُون ( وسائل الشّيعه ، ج 18، ص 85 ، ص 105 )
و احاديث در اين مقوله بسيار است و فضيلت اهل علم بيش از آن است كه در حوصله بيان آيد، و درباره ی آن ها حديث منقول از رسول اكرم صلّى الله عليه وآله كفايت مى كند : من جاءه الموت و هو يطلب العلم ليحيى به الاسلام كان بينه و بين الانبيا درجه واحدة فى الجنّه. ( سنن دارمى ، ج 1، ص 100 )
كسى كه بيايد او را مرگ در صورتى كه براى زنده كردن اسلام علم طلب كند ، در بهشت مقام او با مقام پيغمبران يك درجه بيش فاصله ندارد.
و پس از اين إن شاء الله ذكرى از فضيلت آنان پيش مى آيد و اگر خداى نخواسته از طريق خلوص بركنار شد و راه باطل پيش گرفت از علماء سوء كه بدترين خلق الله هستند و درباره ی آن ها احاديث سخت و تعبيرات غريب وارد شده است به شمار آيد.
و بايد اهل علم و طلاّب اين راه پر خطر، اوّل چيزى را كه در نظر گيرند اين باشد كه در خلال تحصيل، اصلاح خود كنند، و آن را حتّى الامكان بر جميع امور مقدّم شمارند كه از تمام واجبات عقليّه و فرائض شرعيّه واجب تر و سخت تر همين امر است .

هان اى طالبان علوم و كمالات و معارف ! از خواب برخيزيد و بدانيد كه حجّت خداوند بر شما تمام تر است و خداى تعالى از شما بيش تر بازخواست فرمايد، و ميزان اعمال و علوم شما با ميزان ساير بندگان خيلى فرق دارد، و صراط شما باريك تر و دقيق تر است ، و مناقشه در حساب شما بيش تر شود. واى به حال طالب علمى كه علوم در قلب او كدورت و ظلمت آورد. چنان چه ما در خود مى بينيم كه اگر چند مفهومى ناقص و پاره اى اصطلاحات بى حاصل تحصيل نموديم از طريق حق بازمانديم و شيطان و نفس بر ما مسلّط شدند ، و ما را از طريق انسانيّت و هدايت منصرف كردند، و حجاب بزرگ ما همين مفاهيم بى سر و پا شد، و چاره اى نيست جز پناه به ذات مقدّس حق تعالى.
بارالها ما معترف به تقصير و مُقِرِّ به گناهيم . نه يك قدمى در راه رضاى تو برداشتيم و نه يك عبادتى و اطاعتى از روى اخلاص به جا آورديم . تو خود با لطف عميم و رحمت واسعه با ما رفتار فرما و چنان چه در اين دنيا سِتر عيوب ما فرمودى در آن عالم نيز بفرما كه در آن جا به ستر و غفرآن نيازمنديم. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حديث ، ص 322 و 323 )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.