مقامات روحی عجیب مشرکین

ایا حالت و یا توانمندی های روحی افراد، دلالت بر سلامت روحی دارد؟ آیا این امر، نشان دهنده معنویت حقیقی و نشان عرفان راستین است؟

یکی از حالت های روحی که برای انسان ها ممکن است اتفاق بیفتد حالت مکاشفه است. مکاشفه که از آن به خلسه هم تعبیر میشود حالتی است که انسان در حال هوشياري و بيداري، يا در حالت‏بين خواب و بيداري، چيزهايي را ببيند يا درك كند كه ديگران درك نمي‏كنند. حالتي که براي انسان در مکاشفه پيش مي‏آيد،گاهي شبيه خواب است. ولي خواب نيست; ممكن است‏حتي چشم انسان هم باز باشد و چيزهايي را ببيند یا صدايي را بشنود. و یا ممکن است به واسطه بعضی از مکاشفات و یا قبل از آن انسان بتواند تصرفاتي در عالم طبيعت‏يا در اشخاص، انجام دهد; مثلا، مريضي را شفا بخشد، ياطي‏الارض كند،يا بدون اسباب ظاهري، چيزي را از مكاني به مكان ديگر منتقل كند.
حال سوال این است که این حالت ها و یا توانمندی ها تا چه میزان دلالت بر سلامت روحی دارد؟ آیا نشان معنویت حقیقی و نشان عرفان راستین است؟
مرحوم علّامه محمد حسين تهراني، از عرفاي بزرگ معاصر، در حاشيه بر كتاب سير و سلوك، مكاشفه را به پنج مرحله تقسيم و تصريح مي¬كند كه سه مرحلة نخست قبل از ورود به عالم الهي و توحيد محقّق مي‌شود و مشترك بين كافر و مومن است:
1. مشاهدات طبيعيّه و ماديّه: در اين مرحله، انسان امور مخفي دربارة امور طبيعي، رياضي و... را مشاهده مي-كند.
2. مشاهدات قلبيّه: در اين مرحله، سالك از عالم طبيعت عبور كرده، وارد عالم مثال می‌شود و تجسّم بعضي از معاني را مي¬بيند و مي¬تواند در بيداري همانند خواب، عالم مثال را مشاهده کند.
3. مشاهدات روحيّه: در اين مرتبه، انسان از عالم مثال عبور كرده، به عالم روح و عقل وارد مي‌شود و مي‌تواند طي‌الارض كند و افكار ديگران را بخواند و... .
4. مشاهدات سرّيه: اين مكاشفات به عالم خلوص مربوط است و دراين مرحله رؤيت اسماء و صفات محقّق مي‌شود.
5. مشاهدات ذاتيه: اين مكاشفات به عبور از مراتب خلوص و وصول به مراتب توحيد مطلق مربوط است .1
...........
1ـ رساله سير و سلوك ، ص 218
نوشته شده توسط: شریفی دوست

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.