قانون جذب قانون علمی یا یک خرافه؟

سوال: ایا قانون جذب واقعا دلیل علمی دارد و قابل اثبات است؟ این روزها در سایت ها و اینترنت همه جا می گویند که راز و قانون جذب یک مسئله علمی است.

جواب:
باید دانست قائلین به فرضیه راز، دلیل تجربی وافی بر ادعای خود ندارند؛ چرا که دلیل تجربی باید به گونه¬ای باشد که بتوان با محک¬های معمول آزمایشگاهی آن را پذیرفت و در ترازوی عینیت، به صحت آن دست یافت و خطای آن را با روش های تجربی به آزمون نهاد. خلاصه باید بتوان در علوم تجربی به روشنی و به وجهی متقن آن را اثبات نمود. در حالی که می¬دانیم مدعیان فرضیه راز از چنین دلیلی بي¬بهره¬اند و چنان که در جای خود اثبات شده، دلايل ایشان از پاره ای شواهد نارسا که از اثبات مدعا عاجز است، فراتر نمی رود و به تعبیر مشهور «دلیل اخص از مدعاست.» به راستی کدام دانشمند تجربه گرا به گونه قاطع و صد در صد، اثبات تجربی و عینی این فرضیه را ادعا نموده است؟ همین طور نه از دلیل فلسفی و برهان قانع کننده بر این ایده خبری هست. چرا که دلیل فلسفی باید طوری باشد که برای همگان قابل قبول باشد و به عبارت دیگر بدیهی و روشن باشد نه مثل دلایل مدعیان جذب که نه فقط در حد یک احتمال قابل قبول هم مطرح نیست بلکه به توهم و خرافه شبیه تر است.
در متون دینی هم دلیل نقلی و وحیانی بر اثبات قانون جذب نداریم. استدلال مروجین داخلی هم که به دسته¬ای از ایات متشابه و روایات غیر مرتبط تمسک می¬کنند، نمی¬تواند پشتوانه وحیانی و دینی درست نماید.

دیدگاه ها

به نظر من که قانون جذب وجود

به نظر من که قانون جذب وجود داره ثابت شده هس

خب شاید همچین قوانینی وجود

خب شاید همچین قوانینی وجود داشته باشه ولی علم هنوز به جایی نرسیده ک بتونه اونو ثابت کنه یعنی ابزار اندازگیری این قوانین وجود نداشته باشه . پس ما نمیتونیم بگیم واقعا وجود داره یا وجود نداره

با سلام نويسنده ي اين مطلب

با سلام
نويسنده ي اين مطلب اگه يه مقدار فكر كنن ميفهمند كه همين دعايي كه ما ميكنيم ومستجاب ميشه خودش اثبات كننده قانون جذب هست
خود خدا انسان رو جوري خلق كرده كه به خاسته هاشون برسن ولي به زبون ساده به ما گفته كه دعا كنيم

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.