غيرت حق تعالى

غيرت حق تعالى :

اى عزيز بيدار شو، و پنبه ی غفلت را از گوش برون كن ، و خواب غفلت را بر چشم خود حرام نما، و بدان كه تو را خداى تعالى براى خود آفريده است . چنان چه در حديث قدسى مى فرمايد : يَابنَ آدم خَلَقتُ الأشياءَ لأِجلِكَ وَ خَلَقتُكَ لأِجلِى ( المنهج القوى ، ج 5، ص 516 - علم اليقين ، ج 1، ص 381 ) ؛ يعنى اى پسر آدم؛ همه چيز را براى تو آفريدم و تو را براى خود آفريدم و قلب تو را منزل گاه خود قرار داده ، تو و قلب تو، يكى از نواميس الهيّه هستيد. حق تعالى نسبت به ناموس خود غيور است. اين قدر پرده درى مكن به ناموس حق تعالى ، دست درازى را روا مدار. بترس از غيرت حق تعالى كه تو را در اين عالم هم چنان رسوا كند كه هر چه خواهى اصلاح كنى ، نتوانى .

تو در ملكوت خود در حضور حضرات ملائكه و انبياى عظام ، پرده ی ناموس ‍ الهى را پاره كنى ، و اخلاق فاضله را كه به واسطه ی آن ها اولياء تشبّه به حق پيدا مى كنند، تسليم غير حق مى كنى و قلب خود را به دشمن حق مى دهى و در باطن ملكوت خود شرك مى ورزى. بترس از آن كه حق تعالى علاوه بر آن كه ناموس مملكت تو را پاره كند، و تو را پيش انبياء عظام و ملائكه ی مقرّبين ، مفتضح و رسوا كند، در همين عالم تو را مفتضح كند، و به فضيحتى كه جبران پذير نباشد، مبتلا كند و پاره شدن عصمتى كه وصله بردار نباشد. حق تعالى ستّار است ، ولى غيور هم هست . ارحم الراحمين است ، ولى اَشَدُّ المُعاقبين هم هست . سِتر مى فرمايد تا وقتى از حد نگذرد. ممكن است خداى نخواسته اين كار بزرگ و اين رسوايى ناهنجار، غيرت را بر ستر غلبه دهد چنان چه در حديث شريف شنيدى.
پس قدرى به خود آى ، و رجوع به خدا كن و بازگشت به سوى او نما كه خداى تعالى رحيم است و براى رحمت، پى بهانه مى گردد. اگر رجوع كردى ، به غفران خود، عيوب گذشته را ستر مى فرمايد و نمى گذارد كسى بر آن مطّلع شود، و تو را صاحب فضيلت مى كند، و اخلاق كريمه را در تو جلوه مى دهد، و تو را مرآت صفاى خود مى فرمايد، و اراده ی تو را در آن عالم كار كن مى فرمايد، چنان چه اراده ی خود (او) در همه ی عالم نافذ است ، چنان چه در حديثى منقول است كه وقتى كه اهل بهشت قرار گرفتند، نامه اى از جانب حق تعالى براى آن ها مى آيد كه مضمونش اين است :

(( از جانب زنده پاينده اى كه نمى ميرد، به سوى زنده پاينده اى كه نمى ميرد. من هر چه را مى خواهم موجود شود به او مى گويم باش . پس موجود مى شود. تو را هم امروز قرار دادم كه هر چه را مى خواهى بشود، امر كن ، مى شود. ))

تو اين قدر خود خواهى نداشته باش . تو اراده ی خود را تسليم حق كن . ذات مقدّس هم تو را مظهر اراده ی خود مى فرمايد. تو را متصرّف در امور قرار مى دهد. مملكت ايجاد را در آخرت در تحت قدرت تو قرار مى دهد، و اين غير تفويض باطل است ، چنان چه در محلّ خود معلوم است .

هان اى عزيز! تو خود دانى ، مى خواهى اين را بپذير يا آن را ؛ كه خداى تعالى از ما و همه ی مخلوقات و اخلاص ما و همه ی موجودات عالم بى نياز است. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حديث ، ص 38 و 39 )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.