عشق محور اصلی تعالیم اشو

ایده و محور اصلی تعالیم اشو پیرامون چه موضوعی است؟

با بررسی تعالیم اشو و سخنرانی‌های وی، مشاهده می‌شود یکی از محوری‌ترین آموزه‌های وی، عشق می‌باشد. در واقع او با دست گذاشتن بر روی یکی از مهم‌ترین مفاهیمی که با هستی انسان گره خورده است، سعی دارد که تعالیم خود را به مخاطبان خود منتقل کند.
قلب انسان تا مي‌تپد عشقي‌ مي‌جويد و زندگي بي عشق، بي معنا، بلکه برابر با مرگ است. بعضي از عرفا عشق را راه رسيدن به خدا دانسته، برترين معرفت و عبادت را معرفت و عبادت عاشقانه برشمرده اند. نيز از عشق زميني سخن به ميان آورده و آن را مجاز و پلي به سوي حقيقت معرفي کرده‌اند. تا آنجا که برخي از اساتيد حق اولين پرسش براي پذيرش طالبان سير و سلوک را به عشق اختصاص داده و از پذيرش کساني که تجربة عشق ندارند سرباز مي‌زنند. دلي که نسوخته باشد دل نيست و دلي که عاشق نشده باشد سوخته نيست. عاشق شدن اولين گام بيرون آمدن از خودپرستي است. و خودپرستي از بزرگترين حجاب هاي ميان خدا و خلق است. و اين حجاب جز با عشق از ميان برنخيزد و با غير آتش عشق نسوزد.
اما عشق هم وادي پر خطري است که چگونه افتادن در آن و گذر از مراحل و برآمدن از مهالکش جز به لطف خداوند ميسر نيست که عشق از آن اوست و او خود تواناترين نگهدارنده است. ولي انسان نيز بايد بکوشد و راه را از بي‌راه باز شناسد و صادقانه در راه عشق قدم بردارد تا لطف حق شامل او شود.
یکی از کسانی که از این مفهوم نهایت سوء استفاده کرده است، راجنيش بگوان معروف به اشو است، که عشق را محور اصلي تعاليم خود قرار داده و در بين عده اي از مردم جهان مقبوليتي يافته است.
نظريه اصلي او و نوآوري بزرگش اين است که عشق جنسي و مراقبه را به هم آميخته، ترکيبي از اين دو را براي تأمين معنويت بشر دنيايي اين روزگار پيشنهاد مي کند.
البته به منظور بررسی اندیشه او و برجسته کردن اشکالات آن، لازم است که دیدگاه اسلامی درباره عشق مجازی و عشق جنسی در روابط زناشوئی مورد تبیین قرار بگیرد.

نوشته شده توسط: مظاهری سیف

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.