عرفان سرخپوستی عرفان ضد خدا !!!

سوال: آیا در عرفان سرخپوستی که به آن عرفان شمن ها هم می گویند، خدا را هم قبول دارند یا ندارند؟

پاسخ:
در عرفان ساحري خدا يا وجود ندارد و يا چنان نقش ضعيفي در نظام اعتقادي اين مکتب دارد که سالک کم ترين توجهي به خدا و نيروهاي او و قدرت او نمي¬کند. درکتاب¬هاي کاستاندا به ندرت با نام «خدا» برخورد مي¬کنيم و هيچ یادي از پيامبران الهي نمي¬شود وتبعا نقشی برای ادیان الهی و برنامه وحیانی اداره زندگی بشر لحاظ نمی شود.
در نگاه دون خوان خدا در حوزه تونال قرار مي¬گيرد نه حوزه ناوال. حوزه تونال¬ همان بخشي از هستي است که ناشي از خيال پردازي¬هاي ماست و بهره¬اي از حقيقت ندارد. «خداوند بخشي از تونال ماست ـ تونال همه آن چيزهايي است که فکر مي¬کنيم دنيا از آن چيزها تشکيل شده است از جمله خداوند». (قدرت سکوت ص 13) دون خوان ترجيح مي¬دهد ريشه نيروهاي عالم را موجودي نمادين به نام «عقاب» معرفي مي¬کند اما اسمي از خدا نبرد. وي و شاگردش از اين که برای خدا در تاثير و تاثرات طبيعت سهمي قائل شوند به جد اجتناب می کنند.
علت روشن است زيرا در عرفان ساحري منجي ساحر و جادوگر است نه رسولان الهي. نمايندگان خدا جاي خود را به شمن¬ها مي¬دهند وجادوگر بر مسند نبوت تکيه مي¬زند. مرام ساحری از این جهت به آیین شیطان گرایی بسیار شییه است چرا که در هر دو مغلوبیت نیروهای خیر به تصویر کشیده می شود و غلبه با نیروهای شر و قدرت های شیطانی است و جهان مملو از نیروهایی معرفی می شود که بدون تبعیت از اراده خداوندی ، قادر به تصرف در تارو پود هستی اند ویکته تازی این قدرت ها چنان است که گویا خدا هم به گوشه ای خزیده و به تماشای هنر نمایی این قدرت ها بسنده نموده است. کوتاه سخن آن که عرفان ساحري را بايد عرفان ضد خدا دانست يا دست کم عرفان بي¬خدا.

دیدگاه ها

چطوریه که یه جای دیگه گفته

چطوریه که یه جای دیگه گفته بود سرخپوستان هم پیامبر داشته اند

عرفان سرخپوستی

انسان که از درون خیرخواه و متنفر از شر هستش چطوری با این عقاید زندگی میکنه جای سوال داره

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.