عرفان حلقه و عاقبت انسان در دنیای دیگر

طبق آموزه‌های مذهبی، سرانجام افراد یا وارد بهشت و یا جهنم می‌شوند. در عرفان حلقه گفته می‌شود که پس از مرگ مراحل ديگري بايد پيموده شود كه در اين مراحل انسان تمام ابعاد مكان و زمان خود را از دست دهد تا به قيامت برسد. در آنجا نيز مراحلي چون يوم حشر و يوم نشر و يوم مجادله طبق تعاريف خودشان مطرح مي گردد و پس از اين مراحل، انسان به جهنم مي رسد كه انسان از آن گذر كرده و به بهشت‌ها مي رسد و پس از آن نيز در نهايت به خدايي خواهد رسيد . دليل آن نيز اين گونه مطرح مي گردد كه ماندن در جهنم هدف خلقت انسان نيست و انسان بايد طبق آيه انالله و انا اليه راجعون در نهايت به خدا برسد . لطفا در این باره توضیح دهید.

behesht va jahanam.jpgبی پایگی نظر عرفان حلقه در این باب روشن است و به نظر ما چندان نیاز به بررسی ندارد. چرا که هیچ پشتوانه ی علمی برای گفته های خود ندارند. به عبارت دقیق تر اگر کسی ادعا کند که پس از مرگ انسان مراحل زمان و مکان را از دست میدهد و به قیامت میرسد، یا باید دلیل نقلی داشته باشد و یا دلیل عقلی و یا تجربی مسلم. به گمان شما عرفان حلقه از کدام دسته از این ادله برای اثبات نظر خود کمک گرفته است؟ باید گفت: سخن عرفان حلقه در این باب صرفا در حد حدس و تخمین است (و به قول یکی از اندیشمندان غربی «نظریه پرانی» است) و صد البته با ادله دینی در تعارض آشکار است. ما به چنین اظهارنظرهایی در دین تفسیر به رأی میگوییم.
یا این جمله که "ماندن در جهنم هدف خلقت انسان نيست" جمله درستی است اما حلقه در تطبیقش به اشتباه رفته است. جهنم رفتن هدفِ خلقت نبوده است، اما لازمه اختیار انسان که بوده است! اتفاقا طبق نص قرآن اکثر مردم گمراهند، حتی اگر پیامبران خود را به مشقت فراوان بیندازند. و ما اکثر الناس و لوحرصت بمومنین. (تو هرچه هم حرص بزنی بسیاری از مردم ایمان نخواهند آورند). این که اکثرِ مردم به اختیار خود جهنم را اختیار می کنند معنایش این نیست که خلقت به هدفش نرسیده است. این همان شبهه ای است که آقای سروش ذکر کرده و علمای دینی پاسخش را به صورت تفصیلی داده اند. اقای سروش بحث اسم هادی خداوند را پیش کشیده اما اقایان حلقه هدف خلقت را به میان آورده‌اند. البته مبنای هر دو شبهه مشترک است ، اما جواب هر دو یک جواب است.خداوند ما را از تاویل ذهنی معارف دینی حفظ کند!

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.