شیفتگی دالایی لاما به اسرائیل! زندگی دالایی لاما ؟

سوال : لطف کنید اگر در مورد دالایی لاما و کارهاش اگر مطلبی دارید برام بفرستید.

پاسخ:
«تنزين گياتسو»(Tenzin Gyatso) مشهور به دالايي لاماي چهاردهم در خانواده¬اي کشاورز در استان «آمدو» در شمال شرقي تبت متولد شد. تبتي¬ها بر اين اعتقادند که بعد از در گذشت یک دالايي لاما (به معني اقيانوس خرد)، دالايي لامای بعدي تجسم اوست و همه آن ها تجسم يافته و تناسخ¬هاي بوداي مهر ( بودای بزرگ ) اند.( هينه يا نه، ع . پاشايي ص 32، و تاريخ جامع اديان ، جان بی ناس، ص 247) از همین جهت است که برای دالایی لاما قداست ویژه ای قائلند و درک حضور او را فیضی بزرگ می دانند. دالايي لاماي چهاردهم از دو سالگي (يعني 4 سال بعد از درگذشت دالايي لاماي سيزدهم) شايسته مقام دالایی لامایی شناخته شد و تاکنون این منصب را داراست.
هنگامي که در سال 1949 چين به تبت حمله کرد، دالايي لاما با صد هاتن از مريدانش به هند گريخت و دولت تبت را در تبعید تشکیل داد و بعدا توانست غیر از زعامت دینی ، زعامت سیاسی را هم بدست گیرد.
دالايي لاما مسافرت¬هاي فراواني به کشورهاي ديگر داشته است. بيش از 60 مسافرت رسمي در کارنامه وي ثبت شده است. وی در همين مسافرت¬ها در دانشگاه ها و موسسات بين المللي به سخنراني پرداخته است. اعطاي جوايزات متعدد و مدرک افتخاري (بيش از 50 دکتراي افتخاري) از طرف نهادهاي مطرح علمي و بين المللي به دالايي لاما از جمله مواردي است که کمتر رهبر مذهبي به چنين رکوردي دست يافته است. وي هم اکنون استاد افتخاري دانشگاه موري امريکاست.
ادعاي صلح طلبي دالايي لاما به گونه¬اي افراط گرایانه است که وي با اعدام صدام که فردي جاني و متجاوز بوده و در طول 2 دهه جان صدها تن را گرفت مخالفت کرد.
دالايي لاما در سال 1989 برنده جايزه صلح نوبل شد. البته امروزه اعطاي جايزه صلح نوبل بيشتر صبغه سياسي پيدا کرده است، چرا که افرادي همچون انورسادات، جيمي کارتر، شيرين عبادي، محمد البرادعي، ميخائيل گورباچف و يا سردمداران رژيم اسرائيل همچون شيمون پرز، اسحاق رابين در بين برندگان صلح نوبل يافت مي-شوند. در حقيقت دالايي لاما از اين جهت که در برابر چين مواضع سياسي غیر هم سو دارد و غربي¬ها می توانند به عنوان حربه¬اي عليه چين از او استفاده کنند در اين انتخاب نقش داشته است.
در شهريور 85 خبر اعطاي مدال طلاي کنگره امريکا براي اولين بار به يک فرد خارجي ( دالایی لاما ) باعث تعجب افکار عمومي در جهان شد. دالايي لاما تاکنون بارها شیفتگي و نزديکي خود به رژيم صهيونستي را اظهار نموده است. وي با شعار صلح گرايي چند مسافرت رسمي به اسرائيل داشته است و رسما در مقابل ديوار ندبه در اورشليم به اداي احترام و نيايش پرداخته است.

وی در بسیاری از مجامع بین المللی در باب صلح جهانی و ضرورت آشتی بین ملت ها سخن گفته و تلاش می کند دین بودا را به عنوان مکتبی که میتواند صلح و مهر را در جهان حاکم کند به دیگر ملت ها معرفی کند. وی خود را منادی صلح می داند و سهیم شدن با دیگران و هم احساس شدن با دیگران را جزء ماموریت های خود می داند. البته این همدردی چنان در روح وی نفوذ کرده که علاقمند است دیگران را در درد و رنج هم شریک گرداند. شاید به همین جهت است که در مورد خود مي¬گويد:
«براي من سهيم شدن با ديگران کار آساني است. فقط اشکال کارم اين است که رازهاي ديگران را نمي¬توانم حفظ کنم. به عنوان مثال ممکن است در جمعي در مورد مسائل سري بحثي صورت گيرد ومن بلافاصله اين مطالب را در برابر ديگران مطرح کنم.»( دالایی لاما، هنر شادمانگي، حمیدرفیعی ص 74)

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.