سرقت ادبی

قضیه سرقت ادبی پال توئیچل چیست؟

نویسندگی پال وادعاهای پیامبری‌اش بیش از آنکه نشان‌گر نبوغ یا اشراق باشد حاصل گرته‌برداری و یا به عبارتی روشن‌تر سرقت ادبی اوست. بر اساس برخی از بررسی‌ها هیچ‏کدام از کتاب‌ها، مقالات و حتی نامه‌هایش، محصول اندیشة شخصی او نیست و در تمامی‏آنها به نوعی سرقت ادبی وجود دارد.
نامه‌های او به معشوقه‌اش نمونه بارزی است که می‌توان بدان اشاره کرد. با تطبیق بین این نامه‌ها و پندهای ساینتولوژی اثر ران هوبارد به گرته‌برداری و سرقت ادبی آنها می‌توان پی برد. مثلا در نامه 22 فوریه 1963 آمده است:
1) زندگی در اصل جرقه‌هایی الهی است بنابراین این جرقه زندگی نه جرم دارد، نه حرکت، نه طول موج دارد نه موقعیتی در فضا یا زمان.
پند1 ران‏هوبارد: زندگی در اصل، نیروی ساکن است. تعریف نیروی ساکن: زندگی نه جرم دارد و نه حرکت، نه طول موج دارد نه موقعیتی در فضا یا زمان.
2) فضا، انرژی، اشیاء، شکل و زمان نتیجه قدرت‌ها یا توافق‌های روح است، آنها به تنهایی دریافت می‌شوند زیرا روح درک می‌کند که می‌تواند آنها را دریافت کند.
پند3 ران‏هوبارد: فضا، انرژی، اشیاء، شکل و زمان نتیجه اموری توافقی و نسبی هستند نه اموری مطلق.
بیش از ده بند نوشته پال به معشوقه‌اش در این نامه با ده پند ران‌هوبارد همسان و همگن است.(نک: سی‏لین، 1387، 82)
تشابه عجیب فرازهای فراوانی از کتاب دندان ببر و نامه‌هایی به گیل 1و2 و نیز شریعت‌کی‌سوگماد، با نوشته‌ها و کتاب‌های جولیان پی جانسون پرده دیگری از از این نمایش نویسندگی و پیامبری بود.(سی‏لین، 1387، 52-45)
هم‏چنین کتاب سرزمین‌های دور که او مدعی است استاد افسانه‌ای‌اش به او تلقین نموده دارای400 پاراگراف سرقت ادبی از دو کتاب با استادی بزرگ از هند و در مسیر استادان بزرگ اثر جولیان ‏پی‌جانسون است. برای نمونه می‌توانید پاراگراف های 71-75، 97،98، 110، 111، 115، 123-125، 145-157 از فصل اول این کتاب را با صفحات 283-285 مسیر استادان بزرگ و 199-206 با استادی بزرگ در هند مقایسه کنید. فصل‌های دیگر این کتاب نیز بر همین منوال است. (نک: سی‏لین، 1387: 90- 87)
هارولد‏کلمپ؛ رهبر کنونی اکنکار پس از سال‌ها نفی تأثیرپذیری و یا گرته‌برداری پال از جانسون بالاخره تسلیم شواهد فراوان شد. البته استاد حق ‏در قید‏حیات با گریز از قانون کپی‏رایت و عذرخواهی از شخصیت‌ها و مؤسساتی که پال به سرقت ادبی از آنها پرداخته نوشت:
به نظر می‌رسد نوشته‌های توئیچل به نوشته‌های جولیان‌پی‌جانسون نویسنده مسیر استادان، و سایر نوشته‌های مذهبی شبیه باشد. (سی‏لین، 1387: 72)

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.