رؤیابینی و سفر روح

آیین اکنکار مدعی است که می‌تواند با رؤیابینی و سفر روح معنویت در کالبد ما بدمد. به نظر شما این امکان وجود دارد؟

اصولا دمیدن آرامش در روح و یا به زبان دینی تعالی معنوی روح، نه تنها ممکن بلکه امری ضروری است. دین و خداجویی این مهم را به عنوان اصلی‌ترین هدف خود لحاظ کرده و با شریعت در صدد تعالی روح انسان می‌باشد تا بتواند به مقام قرب الهی نزدیک شود.
اما آیا تعالی روح با آنچه در برخی فرقه‌ها به ویژه اکنکار وجود دارد، بدست می آید؟
با نگاهی به آموزه‌ها و نیز روشهای رؤیابینی و سفر روح در اکنکار به این نتیجه قطعی می‌توان دست یافت که در این فرقه واقعیتی به نام رؤیابینی و یا سفر روح وجود ندارد و هر آنچه هست تصویرگری ذهنی، خیال انگیزی و تلقینات روانی است. هارولد کلمپ برای این منظور کتابی نوشته است با نام تمرینات معنوی اک. در این کتاب که دوازده فصل دارد 131 تمرین معنوی در قالب سفر روح، رؤیابینی، درمانگری، تعادل، حل مشکلات، تکنیکهایی با چشم باز و دیدار با اساتید گردآوری شده است. در اولین تمرین با جملات زیر روبرو هستید:
قبل از اینکه بخوابید، به آرامی روی تخت خود بنشینید. چشمان خود را ببندید. به آرامی صوت هیو را زمزمه کنید.. در حالیکه وقت خود را صرف این کار می‌کنید و هیو یعنی نام خداوند را زمزمه می‌کنید، در واقع با روح الهی ارتباط برقرار خواهید کرد.(کلمپ، تمرینات معنوی اک، 17)
همانگونه که مشاهده می‌شود تنها زمزمه به عنوان ارتباط با روح الهی تلقی شده و هیچ واقعیتی ندارد.
در تمرینات معنوی بعدی شما با تلقین(تمرین شماره2-5 و14و17و 26 و28و و29 و 30)، تمرکز بر چشم سوم در صفحه خیال (تمرین6و3و4و18و20) تصور کنید(تمرینات7و10و11و) تجسم کنید (تمرینات 8و15و21و 22و23و24و 27)، فرمان به ذهن(تمرین12و 19و25 و ) روبرو هستید.
در این گزیده ما تنها تا تمرین سی‌ام را مورد بررسی قرار دادیم و تنها در دو مورد این کلمات به کار نرفته بود و البته در آن موارد نیز تنها به توصیه‌هایی مانند مبارزه با تکنیک‌های نظامی و ... اشاره شده بود!
در بقیه کتاب نیز همین شیوه حکم فرماست و این نشان می‌دهد در عالم واقع هیچ اتفاقی با تمرینات ذهنی و خیالی اکنکار روی نمی‌دهد.

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.