در دانشگاه‌ها مراقب عرفان های كاذب باشید

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار با معلمان و اساتید دانشگاه های استان خراسان شمالی، آنان را به مراقبت از جوانان در مقابل رخنه ی عرفان های کاذب توصیه کردند. در بخشی از این سخنرانی اهمیت مقابله با این موضوع در محيطهاى جوان این گونه بیان شده است:
مراقب اين عرفانهاى كاذب هم باشيد؛ اينها هم بخصوص در دانشگاهها رخنه ميكنند. يكى از برنامهها اين است كه عرفانهاى كاذب را در داخل دانشگاهها رخنه دهند؛ اين هم يكى از آن چيزهاى فلجكننده است. اگر كسى اسير و دچار اين بافتههاى بىاصل و اساسِ عرفانهاى كاذب شود - كه غالباً هم از مناطق خارج از كشور نفوذ پيدا كرده و وارد شده است - واقعاً او را فلج مي‌كند. معيارى كه ما براى تحرك به سمت علوّ معنوى و روحى و تقرب به خدا داريم، تقواست، پرهيزگارى است، پاكدامنى است. جوانان ما - چه دختران ما، چه پسران ما - اگر پاكدامن باشند، اگر تقوا پيشه كنند، اگر براى دورى از گناه تلاش كنند، اگر نماز را با توجه و با اهتمام بهجا بياورند و انس‌شان را با قرآن قطع نكنند، اسير اين عرفان‌هاى كاذب نمي‌شوند.

من به جوانها غالباً در مورد قرآن سفارش مي‌كنم. سعى كنيد رابطهتان را با قرآن قطع نكنيد. هر روز، ولو نصف صفحه، قرآن بخوانيد؛ اينها همهاش مقرِب انسان است؛ صفاى روح و گشايش و فتوح معنوى را همين‌ها براى انسان به وجود مى‌آورد. آن آرامش، آن صبر و سكينهى مورد نياز انسان - كه «فأنزل اللَّه سكينته على رسوله و على المؤمنين و الزمهم كلمة التّقوى»؛ اين نعمتى است كه خداى متعال آن را به رخ مؤمنين ميكشد، كه ما سكينه و صبر و آرامش و طمأنينه را از سوى خودمان به پيغمبر داديم، به مؤمنين داديم - با همين چيزى كه عرض كرديم، حاصل ميشود؛ در درجهى اول با تلاش براى دور شدن از گناهان است.
اينكه ميگوئيم دورى از گناهان، معنايش اين نيست كه اول بايد بكلى همهى گناهان را ترك كنيد تا بتوانيد وارد مرحلهى دوم شويد؛ نه، اينها با هم توأم است. بايد همت اين باشد، بايد تلاش اين باشد كه گناه از ما سر نزند. تقوا هم به همين معناست. التزام به توجه در نماز و در تلاوت قرآن و اينها چيزهائى است كه معنويات و صفاى روح را براى ما به ارمغان مىآورد؛ آن آرامش و طمأنينه و سكينهى لازم را به ما ميدهد؛ نيازى نيست به رفتن درِ خانهى عرفانهاى كاذب، دروغى، مادى، توهّمى و تخيلى، كه هيچ واقعيتى پشت سرش نيست. هم دانشجوها را، هم جوانان دبيرستان را توجه بدهيد به همين جنبه‌هاى ديانت و تدين. تدين را يك عنصر اساسى براى مخاطبِ خودتان قرار بدهيد و بدانيد انشاءاللَّه خداى متعال هم كمك خواهد كرد.

متن کامل سخنرانی:
http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=21153

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.