درمان‌گری ریکی

آیا از ریکی می‌توان برای درمان استفاده کرد؟ ارتباط آن با معنویت و عرفان چه می‌باشد؟

riki_0.jpgباید گفت که از نگاه ما ریکی اگر چه در مواردی منجز به مداوای پاره ای از بیماریها شده و از شاخه انرژی درمانی محسوب شده، اما د رحوزه نگرشی مبتلا به نارسایی و نقص بوده و نیاز به تجدید نظر دارد.

بماند که این روش به گفته رهبرانش این مرام روشی بدون اشکال نیست و گاهی خود موجب کسب انرژی های منفی شده و خود درمانگر در معرض تشعشعات منفی حاصل از انرژی منفی درمان شونده است و بعلاوه درمانگر خود از انرژی تخلیه شده و دچار ضعف جسمی می گردد.
یکی از افرادی که انتظار درمان از این طریق داشته و البته خود از هوادارن همین آیین است در کتابش می نویسد: «من ماه‌ها وقت خود را صرف انجام تمرينات مختلف چاكرايي مي‌كردم، به كمك كريستال‌ها با انرژي دادن، با ايجاد حالت‌هاي روحي خاص. تجربيات شخصي من اين بوده كه ضرر اين گونه تمرين‌ها بيشتر از منافع آن بوده است، چنين مداخله‌ي نا آگاهانه ‌اي در طبيعت بدن تنها سبب ناتوان ساختن بدن مي‌شود. پس بهتر است انسان جانب احتياط را رعايت كند، در طي كاركردن با چاكراها تجربيات فراواني رخ مي‌دهند، هر چند اين تجربيات جالب بودند؛ اما هيچ يك نتوانستند به گونه‌اي پايدار زندگي مرا متحوّل كنند، در واقع در برابر حقيقت زندگي ارزش چنداني نداشتند.» (پرانا ، اتریا، ترجمه آرام، ص 79(
انرژی‏درمانی اگرچه یک مهارت است و هم از لحاظِ روشی و هم از منظر جهان بینی، به هیچ یک از مکاتب و ادیان تعلق ندارد، اما امروزه به شکل معنویت و عرفان دنبال شده و به پرتوجویان انرژی، بشارت معنویت و سلوک روحی داده میشود و حتی مناسک دینی و اعمال فقهی مانند اجزاء وضو با نگاه انرژیایی تحلیل شده و رمزگشایی میشود[1]. گذشته از این که پاره ای از انرژی درمان گرها بساط عرفان و معنا پهن کرده و در میان شاگردان خویش به عنوان مراد مطرحند. جملات زیر شاهدی بر گفته های ماست:
کتاب انرژی‏درمانی با این جملات آغاز شده است:
« این کتاب اساسا با شفای ماوراء علوم مکشوفه سر وکار دارد و بیش از همه چیز به چرایی و چگونگی آن می پردازد. رویکرد ما در این کتاب ساده و کاربردی و در عین حال معنوی است.»[2]
در جای دیگر آمده است:
«اگر انرژی خام با کیفیت خوب و به میزان کافی در دسترس قرار گیرد، تجربیات عمیق روحانی به بار خواهند آمد.. چاکراهای بالا مربوط به تجربیات معنوی هستند.» (همان، ص 251)
در «ريكى» هم ادّعا مى‏شود كه انسان مى‏تواند در فرایندی معنوی با راه¬کار همسويى، مقدار زيادى انرژى كيهان را دريافت كرده، آن را از خود عبور دهد؛ يعنى با باز شدن مركز انرژى (چاكرا) در فرد، بدون اين‌كه تخليۀ انرژى صورت گيرد، مقدار مناسب انرژى به فرد نيازمند منتقل مى‏شود و بدين وسيله شفا و بهبودى و تجربه‏ای روحی حاصل می‌شود.[3] در ریکی گفته می‏شود:
ریکی می‏تواند شما را به سفری روحانی همراه با مکاشفات خاص خود رهنمون سازد.[4]
در جای دیگر ادعا شده:
ریکی اغلب نه تنها به عنوان روشی درمانی و مکمل، بلکه به عنوان سیر و سفری روحانی، یا یک نوع شیوه زندگی مورد قبول است.[5]
امروزه فنون درمانگرا هم چون انرژی‏درمانی، ریکی، چاکراتراپی، مغناطیس درمانی، سنگ درمانی، و موارد متعددى از اين قبيل، به صورتى توضيح و تفسير مى‏شوند كه گويا مى‏توانند انسان را از دين و شريعت بى‏نياز كنند؛ يعنى با رنگ و لعاب عرفان و معنويّت، به تشنگان معرفت عرضه مى‏شوند. از این رو بهتر است در استفاده از این روش ها احتیاط کرده و در صورت نیاز به حداقل اکتفاد کرده و بخصوص به حساب معنویت و عرفان گذاشته نشود.

________________________________________
[1] . سوی، چوا کوک، انرژی‏درمانی، ص 247.
[2] . انرژی‏درمانی، ص21.
[3] . ر.ک. قدرت یابی با ریکی، پائولا هوران، ژاله مخزنی، ص 75.
[4] . آن چارلیش، دایره المعارف رموز ریکی، منیرالدین اعتضادی، نشر راشین، ص16.
[5] . همان، ص 18.

Tags:

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.