خلسه در شمنیسم

در سايت شما خواندم غايت عرفان در شمنيسم خواب ديدن است و اين حالت شبيه خلسه وجذبه است. ايا اينها مثل خلسه، بدن انها خواب و ذهن انها كاملا هوشيار است؟

در پاسخ باید گفت که این حالت شبیه خلسه است. ولی خود خلسه هم الزاما حالتی متعالی نیست. هم چنان که حضور قلب در نماز مراتب مختلفی دارد خلسه هم گونه های مختلف دارد و همه به یک صورت نیست. خلسه همان است که مکاشفه هم به ان می گویند.
دو لفظ كشف وكرامت مترادف نيستند بلكه كشف مقوله‏اي غيراز مقوله كرامت است. مكاشفه عبارت است ازاين كه: انساني در حال هوشياري و بيداري، يا در حالت‏بين خواب و بيداري، كه از آن، به «خلسه‏» تعبير مي‏شود، چيزهايي را ببيند يا درك كند كه ديگران درك نمي‏كنند.گاهي گفته مي‏شود: فلان شخص، در عالم مكاشفه، فلان مطلب را ديده است; منظور، همين حالت كشف است.
حالتي براي انسان پيش مي‏آيد،گاهي شبيه خواب است. ولي خواب نيست; ممكن است‏ حتي چشم انسان هم باز باشد و چيزهايي را ببيند، شبيه اين كه شخص خواب مي‏بيند. مثلا شخصي را در حالي يا در كاري مي‏بيند، حادثه يا اتفاقي را مي‏بيند، صدايي را مي‏شنود. اين حال را، حال مكاشفه مي‏گويند.
اما منظور از كرامت اين است كه از شخص، كارهاي خارق‏العاده‏اي سربزند، داراي قدرتي روحي باشد كه بتواند تصرفاتي در عالم طبيعت‏يا در اشخاص، انجام دهد; مثلا، مريضي را شفا بخشد، ياطي‏الارض كند،يا بدون اسباب ظاهري، چيزي را از مكاني به مكان ديگر منتقل كند. به هرحال، كارهاي خارق‏العاده‏اي انجام دهد كه اگر مستند به‏اذن الهي و نشانه ارتباط باخدا باشد، كرامت ناميده مي‏شود.
مرتبه والاي آن، كه به وسيله اولياء و انبياء و ائمه اطهار سلام الله عليهم اجمعين براي اثبات نبوت و امامتشان انجام مي‏گيرد، معجزه نام دارد. اما ممكن است‏ بندگان صالح خدا هم كارهاي خارق العاده‏اي انجام دهند، بدون اين كه براي اثبات ادعايي باشد; صحيح است.
ولي آيا واقعا كشف و كرامت در مورد او واقعيت دارد؟ واگر واقعيت دارد، دليل بر اين است كه او از اولياء خداوند است و خداي متعال نظر خاصي نسبت‏به او دارد؟ و اگر كسي واقعا كرامت الهي داشت، اين دليل مي‏شود كه همه مطالبي كه او ادعا مي‏كند، درست است؟
اين مطلب كه بعضي از افراد، در حالاتي، چيزهايي را ببينيد يا بشنوند كه ديگران از ديدن يا شنيدن آنها عاجزند، امري واقعي است. چنين حالاتي براي بسياري از انسانها پيش مي‏آيد و درك فوق‏العاده‏اي برايشان حاصل مي‏شود. اما اين ادراكات، داراي انواعي هستند، دسته‏اي از آنها شناخته شده‏اند و در روان‏شناسي، به‏نام «تله‏پاتي‏» ناميده مي‏شوند.
هيچ يك از اينها دليل براين نيست كه اين اشخاص، از اولياي خدا يا از دشمنان خدا هستند. زيرا هر دو صورتش ممكن است. حتي ممكن است چنين روابطي ميان اشخاصي كه منكر خدا هستند پيدا شود. اين، حالتي خارق‏العاده است; يعني ديگران نمي‏توانند و در اختيارشان نيست، ولي واقعيت است. حال چه اسراري در كار است و اين كار، چه فرمولي دارد، هنوز علم، آن را كشف نكرده‏است و به هيچ وسيله.
پيداست، چنين رابطه و دركي، هرگز نشانه اين كه شخصي، مقام و منزلتي نزد خداي متعال دارد، نيست. چنان كه بعضي از افراد، به وسيله چشم ظاهري، چيزهايي را مي‏بينند كه ديگران نمي‏توانند ببينند و يا به وسيله گوش ظاهري، صداهايي را مي‏شنوند كه ديگران نمي‏توانند بشنوند. اينها، تاحدودي، از نظر فيزيولوژيكي نيز قابل توجيه‏اند; يعني، يك ويژگي در اندام چشم يا اندام گوش و مغز و اعصابشان هست كه در سايرين نيست; مثلا صداهايي كه معمولا بايد فركانس معيني داشته باشد تا ما بشنويم، آنها با فركانس كمتري مي‏شنوند. يامثلا، ما نورهايي را كه تواتر خاصي دارند مي‏بينيم اما آنها مي‏توانند انوار ماوراءبنفش را هم ببينند. اين يك خاصيت فيزيولوژيكي است كه در بدنشان وجود دارد.
بعضي از دانستنيهاي غير متعارف، باابزارها و مقدماتي حاصل مي‏شوند;يعني‏اشخاصي زحمت‏ها و رياضت‏هايي مي‏كشند و تمرين‏هايي را انجام مي‏دهند تا چنين قدرتي را به دست مي‏آورند.اين هم امري مشترك بين حق و باطل است.
در صورتي كه كارهاي عاقلانه‏تري وجود دارد و آدم مي‏تواند با زحمت كمتري به كمالات بالاتري نايل شود، تحمل اين رياضت‏ها براي اين كه صرفا اطلاعاتي پيدا كند، چه فايده‏اي دارد؟ مگر مااز همان اطلاعاتي كه از راه چشم و گوش به دست مي‏آوريم چقدراستفاده مي‏كنيم؟ خوب، ما مي‏بينيم كه مردم در حال رفت وآمد هستند، حالا كسي ببيند كه ديروز مردم داشتند مي‏رفتند و مي‏آمدند، اين چه امتيازي است؟
البته، اين نوعي كمال ‏است،يعني‏ امري وجودي ‏است كه آنها دارند و ديگران ندارند. آري چنين چيزي امكان دارد و وجود هم دارد. راهش نيز باز است،قابل ‏تعليم و تعلم است، استاد دارد. ازاو دستور مي‏گيرند وعمل مي‏كنند وچنين حالاتي برايشان پيدا مي‏شود.
رویا بینی که در شمنیزم وجود دارد از نوع خلسه های غیر رحمانی است. که البته بعضی از ایشان هم می توانند در ان حالت اموراتی را مشاهده کنند.خلاصه این که در موارد زیادی از رویا بینی حالت هوشیاری ذهنی وجود ندارد. بر عکس در غالب موارد هم بدن حالت خواب نیست.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.