خدا شیطان می شود

جایگاه کل نیرانجان در اکنکار جایگاه خدایی است یا شیطانی؟

کل نیزانجان شخصیت خیالی دیگری است که اکنکار آن را خلق نموده و برای سرگوب ادیان دیگر از آن بهره می حوید. اکنکار مدعی است کل نیزانجان که در واقع شیطان است همان خدای بقیه ادیان و مذاهب است. در برخی نوشته‌ها و باورها، اکنکار «کَل نيرانجان» را به عنوان خیانت¬پیشه¬ای مي‌شناسد که آرزو دارد در مقام خدایی پرستش شود. (نک: توئیچل، شریعت کی سوگماد: 1/28)«کَل نيرانجان» همان قدرت کاذبی است که نماد تمامی اتفاقات منفی است. اکنکار در این مقام او را اهریمنی مي‌داند که در صدد بازداشتن روح از تعالی و ترقی است. بنا به عبارتِ کتاب مقدس ادعایی، او «شیطان جهان‌های روانی است». (توئیچل، شریعت کی سوگماد: 1/82)
طبق عقیدة اكيست‌ها «کَل نيرانجان» برای اعمال شیطانی خود از نفسانیّات پنج گانه انسانی سود جسته و بشر را از رسیدن به مقام تعالی باز می¬دارد. (نک: توئیچل، شریعت کی سوگماد: 1/193) او مسئول تمامی آرزوهای پلید بوده و باعث مي‌شود مرگ در دل انسان‌ها رخنه کند. کَل نيرانجان انسان‌ها را در اندوه، پریشانی، نکبت و تهی¬دستی غوطه ور مي‌كند. اوست که انسان‌ها را به خودکشی و خود انهدامی و بدبختی و بی¬علاقه¬گی و نارضایتی و تفرقه می‏کشاند. خشم، حرص، وابستگی و خودستایی، گرایش به الکل و افیون و مواد مخدر، زودرنجی، عیب جویی و ... همه و همه از آثار کَل نيرانجان هستند. (نک: توئیچل، شریعت کی سوگماد: 1/235-237)
از این دست گفته‌ها درباره کَل نيرانجان فراوان است. هر انسانی با مراجعه به این گفته‌ها در مي‌یابد که کل نيرانجان شخصیتی است که علیه خدا شوریده و خود را در جهت مخالفت با روح الهی وقف نموده است.
چهرة متناقض دیگری نیز از کَل نيرانجان ارائه شده است:
کَل نيرانجان؛ مظهر تجلّی منفی خدا، قدرتی که به جریان می¬افتد تا جهان‌هاي مادون را نگهداری نماید. جهانی که ارتعاشاتش حالات خشن ماده را نشان مي‌دهد. (توئیچل، واژه نامه اکنکار: 129)
به نظر پال توئیچل تمام این جهان‌ها، برهماندا، آندا و پیندا، تحت حاکمیت نیروی کل یا نیروی منفی قرار دارند. حکمران این جهان‌ها کَل نيرانجان است. او جهان فیزیکی را آفریده و مرگ و زندگی، خلقت و نابودی در ید قدرت او ست. گر چه او قادر به انجام هر کاری است که مایل باشد، وظیفه‌اش از بالا به او دیکته مي‌شود...او اغلب توسط بسیاری از گروه‌های مذهبی، به عنوان بالاترین مرتبه خدایی تلقی مي‌شود. ( توئیچل، اکنکار کلید جهانهای اسرار: 325)
مقام اهریمنی کل نیرانجان به یک باره به مقام خالقیت و حتی ربوبیت رسیده است. این مقام تا بدانجا متعالی است که نظر اکیستها بسیاری از ادیان او را با خدای خود اشتباه گرفته‏اند.پال ادعا مي‌كند کل نیرانجان همان یهوة یهودی‌ها و خدای مسیحیان و برهم و دانتیست‌هاست. ( نک: توئیچل، اکنکار کلید جهانهای اسرار: 334)
مقام ابزار الهی بودن از دیگر مقامهای اوست. او به عنوان ابزاری جهت آزمودن و تعالی چلاها کاربرد دارد. همچنین او یکی دیگر از مظاهر و تجلّیات خداوند اکنکار است که یا شیطان است، یا خالق و یا همکار خداوند!
نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

سلام

سوال اول: آیا این نظر شخصی شماست؟
سوال دوم: در زمان سفر پال توئیچل، پیامبران را در کدام طبقه دید؟ طبقه اول یا سوم و بالاتر؟ در صورتی که پاسخ این سوال را نمیدانید کتاب دندان ببر را مطالعه کنید.
سوال سوم: آیا شما با اکنکار مشکل دارید یا با هر چیزی که انسان را به تعالی میرساند؟
سوال چهارم: هم اکنون که اسلام و دین ناب محمدی را زیر سوال برده اید ، برای منافع شخصیتان تحریف کرده اید، پس سنگش را چرا به سینه میزنید؟
سوال پنجم: اگر اسلام را دوست میدارید، چرا عارفان طریقتهای اسلامی (اهل حقی - نعمت آبادی - قادری و ...) را تحت پیگرد قرار دادید، دراویش را کتک زدید، به زندان انداختید و شکنجه کردید و حتی آنها.
سوال آخر: آیا میدانید اسلام دین سلامتیست و شما لیاقت حتی به زبان آوردن نام مقدس آن را ندارید؟

امیدوارم مورد رحمت خداوند محمد و تمام ادیان و مکاتب الهی قرار گرفته و راه انسانیت را در پیش بگیرید. و همچنین به نام خداوندی که زنده میکند، قتل نکنید.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.