خانواده از دیدگاه اشو

لطفا درباره دیدگاه اشو نسبت به بحث خانواده و زندگی زناشوئی توضیح دهید.

نگاه اشو به خانواده، همان نگاه مکتب تانترا به موضوع آزادی جنسی است. آن چه را تانترا تحت عنوان شکوفایی انرژی جنسی، به عنوان ارمغان به پیروان خود پیشکش نموده است؛ در بیان اشو، خود را به صورت مخالفت با نظام خانواده و مبارزه با ازدواج، نشان داده است. البته اشو این نگاه را زمینه‌ساز زندگی اشتراکی بشر می‌داند و حیات جمعی انسان‌ها را تکامل انسان و تعالی اجتماع معرفی می‌کند و این آزادی جمعی را بیش از همه در فروپاشی کانون خانواده موثر می‌بیند.
وی می‌گوید: جهان بايد به وحدت برسد و مرزها برداشته شوند. بنابراين، من از حكومت واحد جهانى حمايت مى‏كنم. بساط ملت‏ها بايد بر چيده شود. لازمه اين كار، از بين رفتن خانواده است. ازدواج، ريشه همه مشكلات است. در كمون پيشنهادى من، از ازدواج خبرى نيست: "شايد شنيده‏ايد كه خانواده، مظهر عشق است؛ اما من مى‏گويم خانواده، مخالف عشق است. خانواده با كشتن عشق، زنده است؛ اجازه نمى‏دهد عشق رخ دهد". در خانواده جهانى، براى بچه‏دار شدن، به جاى ازدواج رسمى، تلقيح مصنوعى‏جايگزين مى‏شود و اصولاً بچه‏ها به كمون تعلق دارند؛ نه به پدر و مادرها. آن¬ها اگر عاشق فرزندان خود هستند، فقط حق دارند آخر هفته را با فرزندان خود بگذرانند.
« تلقيح مصنوعى، تنها شيوه علمى براى داشتن بهترين اولاد است. ما بايد اين انديشه كهنه را از سرمان بيرون كنيم كه مى‏گويد: من پدر هستم". ما بايد اين انديشه را خلق كنيم كه "من، بهترين فرزند را انتخاب كرده‏ام " ... به اين طريق، بايد ارزش‏ها را دگرگون كرد ... تو ديگر نبايد نگران باشى كه چه كسى اسپرم و چه كسى زهدان خود را براى پرورش جنين در اختيار قرار مى‏دهد". به اين ترتيب، "چون كودك از طريق آميزش جنسى به عمل نمى‏آيد، آميزش جنسى به صورت كام‏جويى و لذتى محض در مى‏آيد و ديگر هيچ مسئوليت يا خطرى با آن همراه نيست".
قابل ذكر اين كه آن چه اشو در جملات بالا از آن دفاع مى‏كند، همان ایده‌ای است كه تحت نام «كمون» توسط كمونيست‏ها تبليغ مى‏شد و آن چه در نظام كمونيستى به شكست انجاميد از سوی اشو تبليغ مى‏گردد. جالب اين كه حتى مترجمين كتاب¬های اشو هم اين ايده اشو را برنتابيده‏اند.

منابع:

اشو، شهامت، ص 134، ص 100، ص 20 ، ص 97
اشو، آينده، ص 145 ، ص 99، ص 100
آينده طلايى، ص 87 و 88
نوشته شده توسط: حمزه شریفی‌دوست

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.