جذب و شبكه‌هاي گلدكوئيستي

آيا در شبكه‌هاي گلدكوئيستي براي رسيدن به هدف‌شان براي جذب اعضاي خود از معنويت‌هاي نوظهور استفاده مي‌‏شد؟ چون در محافل آنان كتاب‌هايي با عناوين عرفان‌هاي نوظهور یافت شده است.

بله، از قضا یکی از آموزه‏هایی که به کمک این‏ شرکت‏ها آمد که بتوانند نقشۀ خود را راحت‏تر به مخاطبین خود بقبولانند بعضی از شعارهایی است که در بعضی از جریانات معنوی مطرح است. منظورما همان ایده راز یا قانون جذب است که امروزه به عنوان یک ایده متافیزیکی و ماورائی مطرح است. البته قانون جذب روانشناسي نيست و از مکاتب روان‏شناسی تأیید برای آن نیست. دراين قانون جذب ادعا مي‌شود كه هرچه را شما تصور كنيد، چه مثبت و يا منفي، همان دقيقاً اتفاق مي‌افتد.
قانون جذب امروز به عنوان يك ابزار ذهني محض مطرح مي‌شود و ذهن تنها نقش را در اين فرايند به عهده دارد اما نبايد فراموش كرد كه در تبليغات و كارگاه‌هاي جذب در كشور ما، نقش ديگر عوامل نه از روي غفلت كه حساب شده مطرح نمي‌شود. علت هم يك چيز بيشتر نيست و آن اين است كه رهبران جذب در ايران به ديگران وعده رفاه و امكانات زندگي را مي‌دهند، آن هم با دو قيد «سرعت» و «سهولت». بنابراين اگر از مخاطبين خود بخواهند كه تلاش و زحمت لازم است، ديگران خواهند گفت كه اگر قرار باشد از همان راه‌هاي شناخته شده وتوأم با سختي و زحمت پولدار شويم، در آن صورت، جذب تحفه جديدي نخواهد بود. به همين علت در كتاب «راز» پر از وعده‌هاي دروغين و قول‌هايي كه هرگز در عالم خارج محقق نخواهد شد، مشاهده خواهيد كرد. اكنون قانون جذب، به‌عنوان عرفان مدرن آموزش داده مي‌شود، كتاب‌هايي كه مؤسس تكنولوژي فكر چاپ كرده را بررسي و مطالعه كنيد، اينها مي‌گويند قانون جذب عرفان مدرن است. قانون جذب تفسیر جديدي از «هستي» ارائه مي‌دهد و شما را مي‌برد به دنياي دیگری و شما جهاني را مي‌بينيد كه نيازي به خدا ندارد، البته خدا در عرفان‌هاي جديد انكار نمي‌شود، در هيچ مكتبي آنها به جنگ خدا نمي‌روند؛ اما محترمانه خدا را از ساحت حیات معنوی انسان کنار می‏گذارند. اينكه خدا وجود دارد با اينكه من به خدا نياز دارم و پرستش لازم است تفاوت دارد، اينها معتقدند كه خدا وجود دارد، اما ارتباطي با زندگي من و شما ندارد، خداوند جهان را آفريده، اما قوه‌اي در انسان وجود دارد كه به آن قوه ذهن مي‌گويند كه با استفاده از آن قوه به كمال و سعادت خواهيد رسيد و آنها از اين ترفند در شبكه‌هاي هرمي و گلدكوئيستي استفاده مي‌كردند. آنان براي جذب افراد، رفاه، خوشبختي و سعادت را چنان برجسته نشان مي‌دهند، كه اصلاً گرايش‌هاي متعالي روح انسان و رشد معنوي و تكامل روحي وي در ميان اين همه مطالبات سطحي گم مي‌شود و غايت هستي و هدفمندي خلقت به كلي فراموشي مي‌گردد و هدف زندگي در عيش و عشرت و كاميابي حداكثري خلاصه می‏شود. اين افكار با انتشار كتاب‌هاي «تكنولوژي فكر»، «قدرت ذهن»، «معجزه فكر» و... گلدكوئيست و شركت هاي هرمي اوج گرفته و وسوسه ميلياردر شدن و ثروت‌هاي نجومي عده‌اي را از فضاي كار و كسب به عرصه تخيل و تجسم كشاند و باعث بيچارگي و بي خانماني افراد زيادي گرديد. افرادي كه كتاب «راز» را مي‌خوانند تصور مي‌كنند كه با تخيل مي‌توانند به ثروت‌هاي هنگفتي برسند و در بررسي كه در اين زمينه صورت گرفته است حدود 5 هزار خانوار به خاطر وعده‌هاي دروغين و تخيلات ذهني خود با از دست دادن دارايي و اموال خود و پيوستن به شبكه‌هاي هرمي بي‌خانمان شده‌اند و اين آسيب اقتصادي با آمدن قانون جذب به كشور در جامعه ما اتفاق افتاده است. قانون جذب که الان پرچم‏دارش بعضی از مراکز نزدیک به دولت آمریکا هستتد اصولا براي تغيير سبک زندگی ملت‏های دیگر طراحی و ایده‏پردازی شده و برای ترویج سبک زندگی امریکایی به میدان آمده است و آقاي اوباما اخيراً نامه‌اي به بعضي از همین مؤسسات نوشته است كه براي تغيير رويه و نگرش در زندگي اجتماعي و اقتصادي به ما ايده بدهيد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.