تناسخ در عرفان حلقه

آیا عرفان حلقه‌ای‌ها به تناسخ عقیده دارند؟

در عرفان حلقه می‌گویند نه تنها تناسخ را قبول نداریم بلکه با دلیل علمی آن را رد می‏کنیم. این ادعا برای افرادی که به معارف اسلامی دل‌بسته‏اند اطمینان‏بخش بوده، گمان کرده‏اند که عرفان حلقه با عرفان‏های تناسخ‏محور، تفاوت مبنایی دارد.
در متون آموزشی عرفان حلقه، از واژۀ تسخیر استفاده شده است. این نوع از تسخیر هر چند نام تناسخ را با خود ندارد، نوعی از حلول و برگشت فرد به عالم دنیاست که از تناسخ عادی که در آیین‏های شرقی ادعا می‏شود، پیچیده‏تر و عمیق‏تر است. برخلاف تناسخ عادی که در آن، هر روح فقط قادر به تسخیر یک کالبد است، برگشت کالبد ذهنی به کالبد دیگران و حلول آن در جسم دیگران، چه از نظر تعداد کالبدی که به تسخیر درآمده و چه از نظر نوعِ کالبدِ تسخیر شده، محدودیتی ندارد. تا قبل از عرفان حلقه، روحی که طبق تناسخ قرار بود در کالبد دیگران حلول کند، اولاً فقط قادر به یک حلول بود؛ به‌علاوه نوع کالبدی که روح به آن تعلق می گرفت، انتخابی نبود و کالبد جدید بنا به قانون کارما به میزان عمل مثبت و یا منفی در زندگی گذشته، تعیین می‏شد. اما در عرفان حلقه تصریح شده‏است:
يك كالبد ذهني به دليل لامكان بودن مي تواند هم‌زمان چندين نفر را تسخير كند و محدوديتي براي تعداد نفراتي كه تسخير مي شوند وجود ندارد؛ اما وقتي با تشعشع دفاعي از بدن يك نفر خارج مي شود، از ديگران نيز خارج شده است. وقتي كالبد ذهني، كسي را تسخير مي‌كند، علایق قديمي خود را براي فرد تسخير‏شده بازسازي می‌كند؛ فرد تسخير شده ممكن است كارها، حرف‌ها و رفتارهاي همان مرحوم را پيدا كند؛ حتي در مواردي ديده شده كه بيماري‏هاي فرد مرحوم در زمان حيات براي فرد تسخير شده ايجاد شده و انواع مشكلات ذهني كه قبلا توضيح داده شد، مي تواند ايجاد گردد.1
مراد از تناسخ فقط این نیست که کسی قائل به عالم آخرت نباشد و به این دلیل مجبور شود به عقیدۀ حلول روح درکالبدهای دیگر در این عالم تن دهد. ازقضا درعرفان حلقه هرچند نام آن تصرف را تناسخ ننهاده‏اند، از پیشرفته‏ترین مصادیق تناسخ ( حلول همزمان روح در چند کالبد) است که متکلّمان و فلاسفه از پذیرش آن سر باز زده‏اند و متون دینی هم آن را رد‏ کرده‏است. آن‏چه در عرفان حلقه ادعا شده، وجودِ نوعی حیات است که از طریق کالبد ذهنی در همین عالم قابل تداوم است و اتفاقاً این کالبد ذهنی توانایی حلول در دیگر کالبدها را هم دارد. اگر تناسخ باطل است، با همۀ اقسامش باطل است و معنا ندارد کسی عالم آخرت را بپذیرد و به حلول کالبد ذهنی در کالبد دیگران معتقد باشد. کالبد ذهنی چیزی است که نه از نظر علمی و تجربی اثبات‌پذیر است و نه در متون دینی تأییدی بر آن یافت می‏شود.
..............................
. تشعشع دفاعی، متن آموزش مجازی عرفان حلقه، نسخه 4ص 7

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.