تقابل اکنکار با اسلام

آیا اکنکار با دین اسلام سازگار می‌باشد، چرا که اعضاء اکنکار بسیار تلاش دارند که این عرفان را یک عرفان اسلامی و هماهنگ با کشور ایران معرفی کنند؟

با وجود تناقضات فراوان و بي بديل عقيدتي و عملي این جریان عرفان‌نما، چندين ويژگي اين شبه آيين را متمايز کرده است و همین امر باعث شده است که عده‌ای به دنبال القاء این مطلب باشند که این فرقه، با دین اسلام و فرهنگ اسلامی – ایرانی مردم ایران سازگار می‌باشد.
نزديک‌انگاري اين شبه آيين به اديان يکي از وجوهی است که این فرقه از آن بهره می‌جوید. همچنين استفاده از مليت‌ها و شخصيت‌هاي مقبول تاريخ جهان اين شبه آيين را از ديگر شبه آيين‌ها جدا مي‌کند. استفاده از خرافه‌هاي مقبول و نيز واژه‌سازي‌هاي جديد و معادل انگاري‌هاي ديگر اکنکار را از ديگر جنبش‌ها جدا مي‌کند.
یکی ديگر از خصيصه‌هاي اکنکار در کشور ما، سعي اکنکار بر اسلاميزه شدن و ايرانيزه شدن است. اکنکار بسيار تلاش دارد تا به نوعي خود را مقابل اسلام قرار ندهد و استفاده از برخي آموزه‌هاي اسلام را در همين راستا انجام مي‌دهد. استفاده از شخصيت‌هاي ايراني اسلامي نيز در همين راستا قابل تحليل است. افرادي چون مولانا، حافظ و شمس جزو ماهانتاهاي اکنکار محسوب مي شوند.
ناگفته پيداست در افتادن اکنکار با نظام عقيدتي اسلام آنچنان روشن است که بسياري از اکيست‌ها براي نجات از اين تقابل به توجيه‌ها و تفسيرهاي جديدي از اکنکار دست زده اند که از اصل اکنکار جدا شده‌اند. در واقع اکنکار سعي دارد در قواره يک دين جديد ظاهر شود، لذا گرويدن به آن به نوعي خروج از دين محسوب مي شود.

نوشته شده توسط: عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.