تعریف عرفان های نوظهور و تطبیق آن با عرفان اسلامی

عرفان های نوظهور به چه معنا می باشد و آیا با مبانی عرفان اسلامی، مطابقت دارد؟

enheraf.jpgهنوز تعریف پذیرفته شده و کاملی از جنبش های جدید معنوی عرضه نشده است. به عبارت دقیق تر امکان ارائه تعریف دقیق علمی و منطقی به صورتی که جامع و کامل باشد و همه شقوق را شامل شده و و آنرا از دیگر جریانات مشابه مانند صوفیه، بهائیت و.. متمایز کند وجود ندارد. به صورت ابتدایی می‌توان گفت که مجموع گروه‌ها و جریاناتی که هدف یا منش معنوی و عرفانی داشته و آموزه های باطن گرایانه را برای جذب مخاطب تبلیغ کرده اند، به عرفان های نوظهور مشهور می‌باشند که عمده این جریانات وارداتی می‌باشند.

هرچند این جریان‌های عرفانی، یکسری آموزه‌های باطن‌گرایانه و معنوی ارائه می‌کنند، اما مسلما با عرفان اسلامی و حقیقی سازگاری ندارند؛ چرا که سیر و سلوکی که در این جریان‌ها ترویج و تبلیغ می‌شود، در تضاد کامل با عرفان اصیل اسلامی می‌باشد که از جمله آن شریعت‌ستیزی و مخالفت با عقل می‌باشد که به شدت در این جریانات عرفان نما، ترویج می‌شود.
مهم‌ترین ویژگی‌های این جریانات عرفان‌نما، عبارتند از ناديده گرفتن خدابه عنوان هدف غايي، شادمانگي به عنوان هدف غايي، خردستيزي ومنطق گريزي و شریعت ستیزی وفقه گریزی که در تقابل کامل با عرفان اسلامی می‌باشند که تطابق با فطرت انسانی و عدم مخالفت با احکام و دستورات الهی از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌باشد.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.