اکنکار معجونی از سایر عرفان‌ها

اکنکار در بين فرقه‌هاي نوظهور چه جايگاهي دارد؟ آيا این عرفان مستقل است یا با عرفان‌هاي ديگر آميختگي دارد؟

پال توئيچل با شناخت عرفان‌ها و گروه‌هاي متفاوت عرفاني از راه تجربه و نيز مطالعه به تأسيس اين شبه آيين پرداخت. آنگونه که از کتاب‌ها و ادعاهاي اکنکار پيداست، اين شبه آيين معجون کاملي از تمامي فرق، اديان، گروه‌ها و جنبش‌هاي معنوي است. شايد کمتر مسلکي باشد که اکنکار گوشه‌اي از آن را به عاريت نبرده باشد. نظام عقيدتي اين شبه آيين براساس گرته‌برداري‌هاي فراوان آنچنان پيچيده است که حتي بنيانگذارش را دچار سردرگمي نموده است.
اين شبه آيين معجون وار با تمامي ديگر عرفان‌ها درآميختگي شديدي دارد. با وجود ادعاي استقلالي که اکيست‌ها و پيامبران آنان مطرح مي‌کنند، اکنکار را نمي‌توان مستقل دانست.
اين مهم را يکي از بزرگترين و مشهورترين اکيست‌ها که مترجم اصلي کتاب‌هاي پال توئيچل است اشاره کرده است. هوشنگ اهرپور در ترجمه کتاب کليد جهان‌هاي اسرار در قسمت پاورقي توضيح داده است که اکنکار از آيين بودا و لاما سر برمي آورد. اين مهم را مي توان در شخصيتي موعود و منجي اين شبه آيين نيز جستجو کرد. به نظر اکيست‌ها «ربازار تارز» شخصيتي است که به هنگام سختي‌ها به کمک پيامبران اکنکار و اکيستها مي آيد و خود پال اعتراف مي کند که ربازار يک لاما ست. لذا اين شبه آيين، التقاطي ناهمگون از بسياري از اين گونه جنبش‌ها و نيز اديان مي باشد.

نوشته شده توسط: عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.