اهداف اکنکار

هدف اکنکار چیست؟ برخی اکیست‌ها می‌گویند هدف ما مانند شما مسلمانان رسیدن به خداست.

اکنکار برای خود اهداف بسیاری را برشمرده است. رسیدن به رؤیابینی، آرامش، سفر روح و رسیدن به سوگماد برخی از اهداف اکنکار است:
«در طریق اک، مقصد نهایی همان راه است». (توئیچل، شریعت کی سوگماد 1/ 196). منظور از «راه» در این جمله، همان راهِ سفر روح و یا راهِ رسیدن به عوالم درون است. پال توئيچل مي‌گوید:
هدف اصلی ما قادر ساختن روح است به ترک کالبد و سفر آن به دنیاهای ماوراء و عاقبت رسیدن به هدف غایی، آنامی لوک (ANAMI LOK)، که نامی است برای سرزمین بدون نام یا بهشت حقیقی. (توئیچل، اکنکار کلید جهان‌های اسرار: 17)
هدف ادعايي ديگر اكنكار «نشان دادن راه سرمنزل الهی به انسان است».( نک: دیویس، گاه شمار استاد رؤیاپردازی، 180).
علي رغم اين ادعاها و نيز با وجودتمامي تلاش‌هايي كه پيامران اين شبه آيين نموده‌اند راهكار عملي و درخوري براي رسيدن به اين دو هدف بزرگ وجود ندارد. سفر روح وروش‌هاي آن در عالمي از تصورات و خيالات غرق است و خداي اين شبه آيين نيز آن‏چنان تنزل مي‌يابد كه اكيست به خود خدايي و استاد خدايي رهنمون ميشود.
از اهداف ادعايي و تناقض‌آميز اكنكار ارائه راهكارهاي معنوي و توسعه معنويت است. پال توئيچل مدعي است كه به هر حال، هدف اکنکار، اکتساب و توسعه این قبیل قدرت‌هاي سیدهی (معنوی) نیست. ( توئیچل، اک ویدیا دانش باستانی پیامبری: 27)
او و جانشينش اين ادعا را نقض نموده‌اند:
هدف واقعی اک این است که معنویت را در دنیای فیزیکی ترجمه کرده و پیام حقیقت را به همگان برساند. (توئیچل، نامه‌های طریق نور: 172)
هدف از طریقت اک، تقویت بنیه معنوی فرد در راه استاد شدن در مسیر خویشتن است. ( کلمپ،از استاد بپرسید: 1/ 134)
با نگاهي به آموزه‏هاي اكنكار به ويژه مقام استاد و پيامبر اين شبه آيين به نيكي پيداست كه اكنكار آيين دعوت به استاد و ماهانتا پرستي است. هدف اصلي تلاش‌هاي اكيست‌ها نزديكي به استاد و كسب وصل‌هايي است كه او به برگزيدگان‌اش عطا مي‌كند.
اکیست برای عضویت نیاز به کسب اجازه استاد دارد. برای رؤیابینی باید استاد را واسطه کند و او را در ذهن خود مجسم کند. هنگامی که در رؤِیا تصویر استاد را دید دیگر موفق شده و هدفی ندارد و...
به هرحال هر جای اکنکار پای می‌گذاری ارتباط با استاد است که هدف و غایت می‌شود از همین روی می‌توان اکنکار را آئین دعوت به استاد نامید.
نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.