انتخاب الهی

درباره نحوه گزینش پیامبران اکنکار توضیحی وجود دارد؟

یکی از پر رمز و رازترین مطالبی که در این فرقه وجود دارد شیوة انتخاب و گزینش استادِ حقِ در قيد حيات است. سردمداران اکنکار یا به سوال‌هاي پیرامونی پاسخ نداده‌اند و یا اين‌كه به فرافکنی پرداخته و پاسخ‌هایی متناقض ارائه نموده‌اند.
کلیاتی که در این باره وجود دارد نیز تنها به مراحل خاصی اشاره مي‌كند. کتاب مقدس ادعايي در این باره مي‌گويد:
تنها ماهانتا عصای قدرت اک را در دست دارد. این قدرت روز بیست و دوم اكتبر‌ به وی تفویض مي‌شود. این تاریخ ماه کامل نقطه اعتدال آسمان بهشتی قلمداد مي‌شود. ماهانتا این عصای قدرت را تا روزی در دست دارد که به مقام اسراری دیگری درون نظام وایراگی و در جاي‌گاه رفیع‌تری به مثابه یک خدمت کار در ظرفیتی عظیم‌تر در گستره كيان‌ها منسوب شود. آن‌گاه او هم تحت فرمان، ماهانتا استادِ حقِ در قيد حيات بعدی قرار مي‌گیرد. (همو، شریعت کی سوگماد: 1/ 268)
هارولد کلمپ در پاسخ جوینده‌اي که به روشنی از سیر برگزیده شدنش به استادی سؤال کرده بود تنها به سخنانی کلی اکتفا نموده است. وی با بیان اين‌كه آموزش‌های وی از زندگی‌هاي پیشین او آغاز شده بود مي‌نویسد:
اما ابتدا باید وصلِ همه حلقه‌هاي اک را بگذرانند. کسی که قرار است ماهانتا شود وقتی به سن کافی رسید وظايفش به او گفته مي‌شود ... سوگماد ماهانتا را منصوب مي‌نماید و استاد پیشین او را به جهانیان معرفی می‌نماید. ( کلمپ، از استاد بپرسید: 1/ 241)
وی در كتاب‌های دیگرش نیز لزوم معرفی از طرف استاد پیشین را گوشزد کرده است:
پلِ نهایی هنگامی زیر پای استاد قرار مي‌گیرد و از آن عبور مي‌کند که استادِ حقِ در قيد حيات فعلی، در روی جهان فیزیکی از او به عنوان جانشین خود نام ببرد. ( همو، روح نوردان سرزمین های دور: 195)
البته این مکانیزم هیچ گاه عملیاتی نشد و دومین و سومین استاد اکنکار خارج از این ضابطه‌ها انتخاب گردید و باعث ایجاد تنش و شورش در اکنکار شد. در این باره به پرسشی که پیرامون انتخاب داروین گرایس بود مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.