استاد منجی

درباره ربازار تارز که پال بسیار بدو وابسته است توضیح دهید.

ربازار‏تارز تبتی، منجی و موعود افسانه‏ای است که در آثار پال خلق شد. به نظر می‌رسد وی ربازار‏تارز را از زندگی افرادی چون کبیر، شیو دایالسینگ، سوان سینگ، کیرپال سینگ و اساتید واقعی دیگر ساخته است.
ربازار‏تارز در باور اکیست‌ها از اساتید در قید حیات همیشگی است. اکنکار مدعی است ربازار‏تارز در قرن پانزدهم میلادی فعالیت تبلیغی اکنکار را شروع کرده است. بنابراین، وی بیش از پانصد سال عمر دارد! زادگاه و محل زندگی او در كوهستان‌های هندوکش، نزديک مرز کشمير و افغانستان و در نزديکی دره سوآت مي‌باشد. البته هیچ‏کسی به جز اساتید اک، یارای دیدن او و این کوهستان‌ها را ندارند.
وی درباره جای‏گاه ربازار‏تارز مي‌نویسد:
ربازار‏تارز، استاد بزرگ حق، مسئوليت دارد که تعليمات سفرروح را در ملأ عام بگذارد (عموميت دهد). قبل از اين‌كه ربازار‏تارز کارش را در ارتباط با اک شروع کند (که در قرن پانزدهم آغاز گرديد وتا به حال ادامه دارد)، تمامی‏ آموزش‌های مربوط به دانش معنوی به صورت اسرار در ميان اساتيد مراتب بالا نگه‌داری مي‌شده است.(توئیچل، اکنکار کلید جهان‌های اسرار: 33)
پال در پردازش شخصیت ربازار‏تارز به ظاهر او نیز پرداخته است. وی ربازار‏تارز را شبيه فردی مي‌داند که بين سی تا چهل سال سن دارد. قد او حدود يکصد و هشتاد سانت است و با جهش و چابکی خاصی قدم برمي‌دارد. قامت عضلانی و حدود نود کيلويي او همواره در خرقه‌اي شرابی رنگ پوشيده شده، چشمانش به سياهی ذغال، موهايش کوتاه بوده و ريش سياهی به بلندی موهايش دارد. (نک: استایگر، نسیمی از بهشت:281)
به هر حال شخصیت افسانه‏ای ربازار‏تارز، تأثیرات شگرفی بر زندگی و اندیشه‌هاي پال‏توئيچل؛ داشت:
ربازار‏تارز که در اين کتاب اغلب در مورد او صحبت کرده‌ام، يکی از آن لاماهاست که مي‌تواند خود را هر زمانی که بخواهد و در هر نقطه هستی منعکس کند. او دفعات زيادی شب دير وقت، در خانه من ظاهر شده و به من برخی تعاليم مشخص و دست‏نوشته‌ها را ديکته کرده است. (پال توئيچل، اکنکار کلید جهان‌های اسرار:231)
هم‏چنین وی به‏عنوان کسی شناخته مي‌شود که دانش اکنکار را به پال تفویض کرده است. پال سفرروح را نیز از این لاماييست به یادگار دارد.(پیشین:80)
منظور پال از دست‏نوشته‌ها، کتاب سرزمین‌های دوراست که ربازارتارز به او انشاء کرده است. همان‏گونه که اشاره شد این کتاب نیز محصول سرقت ادبی از کتاب جانسون است. دکتر سی‏لین در کتاب خود به تطبیق بسیاری از سطور این دو کتاب پرداخته تا سرقت ادبی بودن آن را به اثبات برساند.
گفتني استپال در بسیاری از مواقع ادعا مي‌کند خودش دانش اکنکار را کشف کرده، اما به خاطر شخصیت‌پردازی بی‌نقص از ربازارتارز، وی را منشأ اکیست بودن خود مي‌داند:
ربازار‏تارز، لامای تبتی [است] که دانش اکنکار را به من تفويض کرد.(همان،80)
ناگفته نماند در گذشته‌ي آيين لامائيسم، لاما فقط به دالايي لاماها كه سرپرستان صومعه‌ها بوده‌اند اطلاق مي‌شد. اگر آن‏گونه كه اكنكار معتقد است ربازارتارز بيش از پانصد سال عمر داشته و با نام لاماي تبتي شناخته مي‌شده، بايد او از دالايي لاماها باشد درحاليكه در سلسله چهارده‏گانه دالايي لاماها هيچ نامي از او وجود ندارد.
به هرحال، شخصیتی که پال دوست دارد از ربازار‏تارز ارائه دهد بسیار شخصیت عجیب و فوق‏العاده‌اي است. پال‏توئيچل، او را مرکز هستی مي‌شمرد که تمام زندگی به وجود او در جریان است.(همو، اکنکار کلید جهان‌های اسرار:129)

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.