اساتید خیالی

برخی اساتید پال توئیچل را ساخته ذهن او می‌دانند آیا برای این اتهام دلیلی وجود دارد؟

اساتید واقعی و ادعایی از دیگر موضوعاتی است که درباره پال باید بدان اشاره کرد.
رادا سوامی‏بیس، کیرپال‏سینگ، جولیان‌پی‌جانسون و سوامی ‏پراماناندا از اساتید او به‏شمار می‌روند. وی در حضور این اساتید و یا از کتاب‌های آنها بهره‌های فراوانی برده است.
پال مدت زیادی را در ساتسانگ سوامی بوده اما پس از درگیری‌های به وجود آمده بر سر سرقت ادبی، پال و مؤسسه اکنکار حضورش در ساتسانگ سوامی و کیرپال را انکار کردند. کیرپال‏سینگ طی نامه‏ای به پال تذکر می‌دهد که توسط وی تشرف یافته و نیازی به انکار گذشته نیست. وی تذکر می‌دهد که دست‌خط پال را درباره تشرف یافتن‌اش دارد و اگر پال بخواهد می‏تواند آن دست‌خط را ارائه نماید.(سی‏لین، 1387: 41)
در اثنا همین نامه‏نگاری‌ها، پال‌توئیچل علی‏رغم این‌که از طرف خدا اعلام کرده بود برنامه 15 ساله‏ای را اجرا خواهد کرد، در اثر سکته قلبی در گذشت. او حتی فرصت نکرد بر اساس آموزه‌های خودش پیامبر بعدی را از جانب سوگماد اعلام نماید.
پال علاوه بر انکار این اساتید، در یک اقدام عجیب دست به استاد‏سازی‌های ماهرانه‌ای زده است. او با جایگزینی سودار سینگ خیالی و ربازار‏تارز افسانه‏ای، به بازسازی باورها و نیز نوشته‌های خود و اکنکار همت گمارد.
سودار سینگ که او ادعای ملاقاتش در هندوستان را دارد از درون کتاب با استادی بزرگ در هند اثر جولیان پی جانسون(Julian P. Johnson) متولد شده است. همان‌گونه که اشاره شد وی درباره زندگی این شخصیت نیز دچار تشتت و تناقض شده است.
نکته دیگری نیز وجود دارد که توجه هر محققی را به خود جلب می‏کند. با بررسی آثار و مقالات پال‏توئیچل، تا سال 1964 هیچ اثری از سودارسینگ نیست. جالب اینجاست که این همان سالی است که بین وی و ساتسنگکیرپال‏سینگ درگیری رخ داد. البته این جریان آن‏هنگام بغرنج‌تر می‌شود که پال در بازنویسی آثار خود نام سودارسینگ را به جای کیرپال‌سینگ قرار داده است. او در چاپ جدید کتاب دندان ببر نام سودارسینگ را جای کیرپال قرار داد. هم‏چنین وی نام اساتید دیگرش مانند سوان‏سینگ و سوامی‏پراماناندا را با ربازار‏تارز تعویض نمود. در این میان کتاب نی‏نوای الهی و دندان‏ببر بیشتر از همه، جایگزینی اساتید را تجربه نمودند. (نک: سی لین، اکنکار سوداگری روحی)

نوشته شده توسط عبدالحسین مشکانی

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.