آثار «کوئلیو» با رنگ‌‌ و‌ بوی عشق‌ورزی با تاکید بر شریعت‌گریزی

آثار «کوئلیو» با رنگ‌‌ و‌ بوی عشق‌ورزی با تاکید بر شریعت‌گریزی

بزرگ‌ترین شعاری که مروجین جریان‌های معنویت‌گرا با آن به صحنه آمده‌اند؛ مقوله عشق است، این آموزه با عشق به خدا شروع می‌شود و در نهایت از عشق زمینی فراتر نمی‌رود، نباید بر ما پوشیده بماند که دامن زدن به این نوع از عشق‌ورزی، در حقیقت پایه‌های شریعت مداری را سست می‌کند.

الگوی عشق‌ورزی در غرب که بر آزادی روابط جنسی بنا شده است، نمی تواند الگوی مناسبی برای جوانان ما باشد، استفاده از این آموزه در آثار مؤلفانی چون «پائولو کوئلیو» بسیار بر جذابیت رمان‌هایش افزوده اما بزرگترین ضربه را بر اعتقادات جوان ما وارد کرده است، عشق ورزیدن به خدا و دوست داشتن همنوع نباید تعالیم دینی را کم رنگ کرده و عشق محوری را به جای شریعت محوری دربین نسل جوان ترویج دهد.

به خصوص که «پائولو کوئلیو» با شریعت به جنگ شریعت رفته است، فضای حاکم بر بیشتر رمان‌های وی معنوی است، خواننده با آیات کتاب مقدس در اول کتاب‌ها و لابه‌لای متن داستان مواجه است، اما همین آیات به نحوی در تضعیف شریعت به کار رفته‌اند.

«پائولو کوئلیو» در کتاب «عطیه برتر» می‌نویسد: «اگر عشق بورزید در ماوراء شریعت‌اید ... اگر این را [عشق ورزی را] بیاموزید، می‌توانید صدها کار دیگر نیز بکنید، بی آنکه از اهانت به ذات خداوند بترسید». (عطیه برتر، ص30)

«کوئلیو» در این کتاب بارها عشق را برتر از ایمان معرفی کرده است، لذا اگر جوانان ما با شعار عشق ورزی در وادی شریعت گریزی گرفتار شوند، هزینه سنگینی را به لحاظ فرهنگی خواهیم پرداخت.

نویسنده: فاطمه مهدیه، کارشناس ارشد عرفان‌های نوپدید

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <br>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.